Zemětřesení na severu Itálie zanechalo až deset tisíc lidí bez domova

V severoitalské oblasti Emilia, zasažené silným zemětřesením, pokračují silné následné otřesy. K původním šesti obětem se nyní připočítává sedmá - stará žena, která včera odpoledne zemřela na mozkovou příhodu. Zemětřesení způsobilo velké materiální škody. O střechu nad hlavou přišlo až deset tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí musí dočasně spát ve stanech | Zdroj: Reuters

Původně se počítalo s nouzovým ubytováním pro tři tisíce evakuovaných lidí. Ale další otřesy, které byly zaznamenány v noci, přinesly další škody. Bude třeba evakuovat až deset tisíc lidí.

Město Emilia, kde je epicentrum zemětřesení a kde žije čtyři tisíce lidí, musí být prakticky celé evakuované.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá situace v severní Itálii den po zemětřesení, informovala v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Evakuovaní se prozatím musí spokojit s nouzovým ubytováním v různých komunálních strukturách, jako jsou školy, radnice nebo sportovní paláce. Jedná se o dlouhodobém ubytování v hotelových zařízeních. Uvažuje se také o stanech, ale stanová městečka prozatím není možné stavět, protože severní Itálii zasáhla vlna deštivého a velmi chladného počasí, která potrvá delší dobu.

Dnes se musí zajistit nouzové ubytování pro evakuované, a na programu je i kontrola stability školních budov a infrastruktur.V některých městech se z bezpečnostních důvodů evakuovali nemocnice, ve Ferraře také věznice.

Do postižené oblasti přijíždějí záchranáři z celé Itálie. Experti budou pomáhat s ověřováním stability méně poškozených domů.

Škody se teprve vyčíslují. Podle expertů budou nezměrné, protože postižená oblast je hustě osídlená, je zde mnoho průmyslových podniků a intenzivní zemědělství. Pouze Konsorzium parmezánu odhaduje škody na 250 milionů eur.

Zemětřesení zničilo i sýpky a sklady a zabíjelo dobytek. Sdružení zemědělců odhadují první škody na 50 milionů eur. Zemětřesení zdevastovalo mnoho továrních hal, kde se musí zastavit produkce, zničilo významné památky a stovky domů. Silnice nehlásí žádné problémy, ale na železnicích se musí kontrolovat tratě, což působí zpoždění.

Seismologové odmítají optimistická prohlášení a ujištění, že silný otřes ze včerejšího rána byl ten nejsilnější a že budou následovat už jen slabší otřesy. Zemětřesení prozatím nelze předvídat. Vědci vědí, že se jedná o apeninskou tektonickou desku podsouvající se pod Pádskou nížinu, a že by mohla následovat další zemětřesení, ale kdy a kde, to předvídat nedovedou.

Jedinou obranou jsou antiseizmické stavby, jenomže oblast kolem Boloně byla teprve před deseti roky klasifikovaná jako středně seizmická. Do té doby byla považovaná za minimálně seizmickou.

Vědunka Lunardi, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme