U italského města Neapol udeřilo zemětřesení. Bylo nejsilnější za posledních 40 let

Okolím jihoitalského města Neapol v pondělí večer otřáslo zemětřesení, podle agentury AFP nejsilnější za posledních 40 let. Nejmohutnější z otřesů kolem 20.10 měl sílu 4,4 stupně, uvedl Národní ústav geofyziky a vulkanologie.

Neapol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V přístavu Pozzuoli vyrostly stany pro lidi, kteří si nejsou jisti, zda se po zemětřesení vrátí do svých domovů

V přístavu Pozzuoli vyrostly stany pro lidi, kteří si nejsou jisti, zda se po zemětřesení vrátí do svých domovů | Foto: Antonio Balasco/IMAGO | Zdroj: Reuters

Epicentrem byla Flegrejská pole, otřesy byly zřetelně cítit nejen v jejich okolí, ale také v Neapoli a tamním přístavu. Dosud nebyly zjištěny žádné oběti ani větší škody. Podle hasičů obyvatelé oblasti hlásili praskliny v domech a padající části fasád. Na místě jsou záchranné složky, které situaci prověřují.

Zhruba 20 otřesů část lidí vyděsilo, vybíhali na ulici. Někteří se odmítali vrátit do svých domovů a byli připraveni strávit noc v autech. Úřady zřídily krizová střediska, v obci Pozzuoli zůstanou během dne zavřené školy. V obchodech popadalo zboží z regálů, lahve a krabičky se válely po zemi, je vidět na videu zpravodajského serveru La Repubblica.

Sopka Flegrejská pole (Campi Flegrei) u Neapole vybuchla naposledy v roce 1538. Její kráter o průměru 13 kilometrů je velkou atrakcí pro turisty, stejně jako nedaleký Vesuv, jehož erupce před dvěma tisíciletími zničila antické město Pompeje a zabila tisíce lidí.

Tato oblast s vysokou vulkanickou aktivitou v jihoitalské Kampánii je již delší dobu postihována mnoha malými zemětřeseními. Již jedenáct let platí v této oblasti žlutá výstraha, která vyzývá k opatrnosti. V posledních měsících jsou otřesy silnější, velká erupce se ale nečeká, píše DPA. Naposledy loni v září tam zažili zemětřesení o síle 4,2 stupně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme