Zemětřesení na Lesbu má jednu oběť a 10 zraněných, úřady hlásí hmotné škody

Jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody si v pondělí vyžádalo silné zemětřesení na východořeckém ostrově Lesbos. Epicentrum otřesů, které překročily šestý stupeň Richterovy škály, bylo zaznamenáno odpoledne na řecko-turecké námořní hranici. Podle informací českého ministerstva zahraničí nepostihlo zemětřesení nikoho z českých občanů, kteří jsou v Řecku nebo v Turecku.

Atény (Aktualizováno: 20:29 12. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Postiženy jsou hlavně vesnice z jižní oblasti ostrova. Největší škody jsou ve vesnicích Vrisa a Plomari. Na ostrov odlétá další četa záchranářů se psem, jde o speciální vojenskou jednotku. Předseda řeckých seizmologů uvedl, že se jedná o opravdu velké otřesy a čeká se, jestli toto zemětřesní bylo to hlavní, bude se čekat dva dny," uvedla spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu z Atén.

Ohnisko otřesů bylo v oblasti u východořeckých ostrovů Lesbos a Chios a západně od tureckého pobřeží. V obydlených oblastech blízko epicentra vyvolaly mezi obyvateli mírnou paniku. Značně postiženy jsou tři vesnice na jižním okraji Lesbu, kde se zřítilo mnoho starých domů. Z nich jsou hlášeni všichni zranění. Dva z nich, manželský pár, vyprostili hasiči až po čtyřech hodinách.

Jedinou obětí je 57letá žena, která byla zavalena v troskách jejího domu. Přivolaní záchranáři ji po několikahodinovém úsilí vytáhli mrtvou, uvedl web řeckého listu To Vima. Sesuvy půdy odřízly obec Plomari, od níž bylo epicentrum vzdáleno pouhých 14 kilometrů.

Podle řeckého seizmologického ústavu měly otřesy o síle 6,1 stupně epicentrum 36 kilometrů jižně od města Mytilini, metropole Lesbu, ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod mořským dnem. O několik minut později pak následovala další dvě slabší zemětřesení o síle 4,9 stupně.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) stanovilo intenzitu prvních otřesů na 6,3 stupně, 84 kilometrů severozápadně od západotureckého města Izmir. V Mytilini i v Izmiru vyběhla při otřesech řada lidí v obavách ze svých domů.

V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí. "Epicentrum bylo mimo město, ve městě je klid, nejsou hlášené žádné větší škody," uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Čechů se zemětřesení nedotklo

Ostrov Lesbos byl podle zpráv české ambasády zasažen citelněji. Ministerstvo proto prostřednictvím aplikace DROZD kontaktovalo české občany, kteří se v této databázi registrovali. Podle Valentové bylo v systému pro oblast Řecka evidováno 217 lidí.

"Obeslali jsme je s informací, že došlo k zemětřesení, že existuje riziko následných otřesů a že v případě nouze se mohou obracet na naši ambasádu v Aténách," doplnila mluvčí. Nikdo z českých občanů zatím o pomoc nežádal.

Podle Terezy Pickové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Lesbos v rámci Řecka neplatí za hlavní cílovou oblast. Na ostrov z České republiky ani nelétá žádné charterové spojení.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme