Po zemětřesení v Egejském moři zemřelo přes sto lidí. Záchranáři po 91 hodinách vysvobodili čtyřletou dívku

Páteční zemětřesení v Egejském moři si vyžádalo již 102 životů, převážnou většinu z nich v západotureckém městě Izmir, informovala s odvoláním na turecké úřady agentura AP. V třetím největším tureckém městě pokračuje pátrání po obětech i přeživších, turečtí záchranáři v úterý vysvobodili čtyřletou holčičku, která v troskách strávila 91 hodin.

Izmir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční zemětřesení mělo epicentrum v Egejském moři, severovýchodně od řeckého ostrova Samos. AFAD uvedl, že otřesy dosahovaly síly 6,6 stupně a napočítal 1400 následných otřesů. | Foto: Kemal Aslan | Zdroj: Reuters

V Izmiru je dalších 994 lidí zraněno a 147 potřebuje lékařskou péči, uvedl turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Záchranáři podle něj stále prohledávají ve městě pět budov.

Do záchranných operací se zapojilo takřka 8000 lidí a 25 záchranářských psů. V zemi vyrostla rovněž provizorní přístřeší pro ty, kteří nouzově potřebují ubytování. K dispozici je 3500 stanů a 13 000 lůžek, píše Reuters.

Mezi zachráněnými byla i čtyřletá dívka. Jeden ze záchranářů při prohledávání domu uslyšel její křik a našel ji vedle myčky. Děvčátko na něj zamávalo, sdělilo mu své jméno a řeklo, že je v pořádku. Dítě pak záchranáři za potlesku okolostojících odnesli zabalené v termoizolační fólii do čekající záchranky, píše AP. Záchranným týmům se v pondělí podařilo ze zřícených domů vysvobodit i tříleté a 14leté děvče.

V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 000 lidí. Páteční otřesy jsou co do počtu obětí nejhorší od roku 2011, kdy si zemětřesení ve východotureckém městě Van vyžádalo přes 500 životů.

Páteční zemětřesení mělo epicentrum v Egejském moři, severovýchodně od řeckého ostrova Samos. AFAD uvedl, že otřesy dosahovaly síly 6,6 stupně a napočítal 1400 následných otřesů. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřesy dosahovaly síly 6,9 stupně, americká geologická služba (USGS) uváděla 7,0 a seizmologická observatoř Kandilli v Istanbulu naměřila 6,9 stupně.

 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme