Zhroucené domy, výpadky proudu a poničená skalní brána. Portoriko zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně

Jižní pobřeží Portorika v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně, informovala s odkazem na americký geologický ústav USGC agentura Reuters. Nejsou hlášeni žádní mrtví ani ranění, otřesy však poničily řadu domů, způsobily výpadky proudu a sesunula se kvůli nim místní proslulá skalní brána.

San Juan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po zemětřesení v Guanice stojí auta pod zhrouceným domem | Zdroj: Reuters

Ohnisko zemětřesení se nacházelo v poměrně malé hloubce šesti kilometrů, přičemž epicentrum leželo 13 kilometrů jihozápadně od města Indios. Šlo o zatím nejsilnější ze série otřesů, které karibský ostrov zasáhly v posledních dvou týdnech.

[GUAYANILLA] Desaparece la ventana natural en Punta Ventana, Guayanilla.

12:41 – 06. 01. 2020

1819 2200

Ve městech Guanica a Guayanilla živel poničil řadu domů, způsobil také sesuvy půdy a výpadky elektřiny. Otřesy rovněž zapříčinily kolaps skalní brány Punta Ventana, jak je vidět na obrázcích zveřejněných na twitteru portorickou univerzitou. Přírodní útvar byl přitom jednou z hlavních místních turistických atrakcí.

Portoriko leží na hranici severoamerické a karibské tektonické desky, zemětřesení jsou zde proto relativně častá a v minulosti způsobila rozsáhlé škody.

Ostrov se přitom stále zotavuje z dopadů hurikánu Maria, který dosáhl nejvyššího pátého stupně a na Portoriko udeřil v září roku 2017. Bouře zavinila smrt téměř 3000 lidí a způsobila škody v hodnotě 100 miliard dolarů (2,25 bilionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme