Zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou až dva a půl milionu lidí

Zemětřesení, které v sobotu ráno zničilo celé obce na pomezí Indie a Pákistánu, si podle odhadů úřadů vyžádalo až 40 tisíc mrtvých a 60 tisíc zraněných. Nejhorší prognózy však mluví až o 50 tisících mrtvých. Pomocné a humanitární organizace kromě toho odhadují, že zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály připravilo o střechu nad hlavou zhruba dva a půl milionu lidí. Oblasti začíná sužovat hladomor, chybí pitná voda. Svět se mobilizuje k rychlé momentální humanitární akci v postižených oblastech. Do místa katastrofy jsou připraveni okamžitě vyrazit i záchranáři z Liberce. Čeští horolezci, kteří byli po zemětřesení pohřešováni, jsou v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký záchranář se psem | Foto: AFP

"Při každém odkrytém kilometru sutin se objevují další a další oběti. Záchranné práce jsou v plném proudu, všichni jedou na sto procent. Veškeré zdejší záchranářské prostředky, které jsou k dispozici, jsou nasazeny. Škody byly veliké, likvidace následků jde zatím velmi, velmi pomalu," přiblížila situaci v zemi zástupkyně velvyslance v Islamabádu Dana Denková.

Nejvíce postiženou oblastí je Pákistánem ovládaná část Kašmíru, region, o který se tato země pře se sousední Indií. Také tam, ale i v horách v Afghánistánu, byly otřesy půdy cítit. Největší škody zemětřesení způsobilo na severu Pákistánu. Tamní úřady počítají až se 40 tisíci oběťmi katastrofy.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf žádá o rychlou pomoc mezinárodní komunitu i Pákistánce žijící v zahraničí: "Váš národ potřebuje vaši pomoc! Žádám vás a naléhám na vás, abyste darovali co největší částku na fond pomoci obětem zemětřesení."

V některých horských vesnicích nezůstala stát žádná z budov. Podle obyvatel postižené oblasti přichází pomoc pomalu. Lidé sami vynášejí z trosek mrtvé a hledají pod nimi ty, kteří možná přežili. Panuje nedostatek vody, potravin, léků, přikrývek a provizorních stanů.

Prezident Mušaraf vyzývá obyvatele k trpělivosti. Navzdory kritice své administrativy je přesvědčen, že záchranáři pod jeho velením řeší krizovou situaci dobře.

"Obávám se, že s námi lidé budou muset mít strpení. Vydržte, vždyť je to teprve pár desítek hodin. Dokonce ani Spojené státy nereagovaly rychleji, když se potopil New Orleans. Tak proboha, mějte s námi strpení!"

Do Pákistánu poslalo záchranné týmy několik evropských zemí, ale také Japonsko a Čína. Spojené státy poslaly 8 vrtulníků. Právě ty jsou podle prezidenta Mušarafa v tuto chvíli nejvíc potřeba, protože jinak se nedá pomoc do těžko dostupných oblastí dopravit.

Na místo katastrofy se chystají i liberečtí záchranáři

Česko by asijským zemím mohlo poskytnout pomoc za milion amerických dolarů, to je asi 25 milionů korun. Ve středu o tom má jednat vláda. Ministerstvo zahraničí už uvolnilo na okamžitou pomoc pět milionů korun.

Do Pákistánu je připraveno okamžitě odletět 30 členů liberecké humanitární organizace Hand for Help. Lékaři, zdravotníci a také technici tam chtějí podle mluvčí Jany Eichlerové vybudovat mobilní ambulanci pro zraněné a nemocné, která se už dříve osvědčila při zemětřesení v íránském Bámu a také na Srí Lance, postižené katastrofální vlnou tsunami.

"Uvažujeme o tom, že bychom vyslali dětskou polní ambulanci, tak jak to bylo na Srí Lance. Ministerstvo zahraničí nás požádalo, abychom jim poslali projekt a přibližnou kalkulaci s tím, že to ve středu projedná vláda."

Do postižených oblastí je připravena poslat stany, přikrývky a další materiál také česká armáda. Pokud bude třeba, může pomoc přepravit vlastním dopravním letadlem. Oznámil to ministr obrany Karel Kühnl. Podle něj je vojsko připraveno zaslat humanitární zásilku i do Guatemaly, kterou minulý týden zasáhl ničivý hurikán a kde zkázu dokončily sesuvy půdy.

Čeští horolezci, kteří byli po sobotním zemětřesení v Pákistánu pohřešováni, byli nalezeni a jsou podle ministra zahraničí v pořádku. Nacházejí se v oblasti pod osmitisícovkou Nanga Parbat, tedy asi 300 kilometrů od epicentra zemětřesení.

Pavel Novák, Zdenka Turková, Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme