K otřesům dochází během sedmi hodin rychle po sobě, říká k zemětřesení v Turecku a Sýrii seizmolog

Zemětřesení na jihu Turecka a Sýrie má tisíce obětí. Tisíce lidí jsou zraněny nebo uvězněny v sutinách domů. Otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy škály zaznamenala americká geologická služba 33 km od města Gaziantep. Podle CNN je to jedno z nejsilnějších zemětřesení, které okolí Turecka za posledních 100 let zasáhlo. Příčiny a souvislosti katastrofy popisuje ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák.

Ankara/Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení turecko sýrie

Členové syrské civilní obrany hledají lidi pod troskami zničené budovy v Afrínu v Sýrii po silném zemětřesení | Zdroj: Profimedia

Jak to, že v této oblasti jsou zemětřesení poměrně častá? Čím je z hlediska přírody výjimečná?
Je to oblast, kde se stýkají tři litosférické desky. Deska Anatolská, Arabská a Africká. Tyto desky se vůči sobě pohybují v horizontálním směru, ani jedna se nepodsouvá pod druhou. Sunou se podél sebe podle linií nebo zlomových zón. Podél jedné takové zóny se ve středu v noci desky velmi rychle posunuly, a došlo k velmi silnému zemětřesení.

Turecko je protkáno několika významnými zlomovými systémy. Nejznámější a dodnes nejaktivnější a zároveň nejnebezpečnější je Severoanatolský zlom, který směrem na západ prochází nedaleko od Istanbulu. Často se hovoří o tom, že Istanbul velmi pravděpodobně brzy zasáhne silné zemětřesení.

Nejméně 3823 lidí zemřelo při zemětřesení v Sýrii a Turecku. Do oblasti dorazili čeští hasiči

Číst článek

Dále existují odnože Severoanatolského zlomu, jako je Východoanatolský zlom. Probíhá napříč středním a východním Tureckem směrem ke Středozemnímu moři. Na něm dnes v noci došlo k ničivému zemětřesení a celé řadě dotřesů.

Máme tedy téměř s jistotou v oblasti očekávat další otřesy?
K otřesům dochází během sedmi hodin velmi rychle po sobě. Ten nejsilnější dotřes byl také velmi silný, měl sílu 6,3. Došlo k němu 11 minut po hlavním otřesu.

Doteď přibývají zemětřesení slabší střední třídy okolo magnituda pět. Momentálně jich registruje americká geologická služba nebo jiné mezinárodní systémy asi 30.

Ještě poznamenejme, že ohnisko bylo v hloubce asi 18 km, což je nezvykle blízko pod povrchem.
Zemětřesení na takovýchto zlomech bývají i mělčí. Nejčastěji bývají mezi 5 a 25 kilometry. Ohnisko zemětřesení je místo, kde bylo iniciováno. Ale rychlý pohyb na zlomu, který se ničivě projevuje na povrchu, proběhl na segmentu zlomu. Ten je dlouhý asi 200 km a zasahuje do hloubky asi 25 km.

Zlom je svislý a došlo tak k rychlému posunu obrovské plochy. Otřesy, které je možné pozorovat na mapě americké geologické služby, značí, odkud kam aktivní zlomová plocha vede.

Petr Král, krp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme