Počet obětí v Turecku a Sýrii stoupl na téměř 50 tisíc. Na 600 tisíc bytů je poničených

Počet obětí zemětřesení ze 6. února se v Turecku a Sýrii blíží k padesáti tisícům. V Turecku se bilance mrtvých zvýšila na 43 600 lidí, uvedl ministr vnitra Süleyman Soylu. Jedná se o tisíc obětí více, než kolik uváděla předchozí bilance. V sousední Sýrii podle odhadů OSN zemřelo nejméně šest tisíc lidí, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Turecku

Zemětřesení v Turecku | Foto: Eloisa Lopez | Zdroj: Reuters

Zemětřesení podle Soylua zasáhlo území o rozloze 110 tisíc kilometrů čtverečních, což je o padesát procent větší plocha než rozloha České republiky. Podle ministra se úřadům podařilo prověřit zhruba 75 procent domů na zasaženém území.

Určitou míru poničení přitom vykazuje na 600 tisíc bytových jednotek. Škody zaznamenalo také na 150 tisíc obchodních a jiných nerezidenčních prostorů.

Nové otřesy v turecko-syrském pohraničí si vyžádaly osm obětí. Zraněných už je přes 760

Číst článek

Provincie na jihu Turecka a oblast na severu Sýrie zasáhly dva zničující otřesy o síle 7,7 a 7,6 stupně před zhruba čtrnácti dny. Od té doby oblast zaznamenala téměř osm tisíc dalších slabších otřesů. Nejsilnější z nich nastaly o síle přes šest stupňů v pondělí. Mezi lidmi to vyvolalo paniku, zemřelo několik osob. Otřesy také způsobily další škody na majetku.

Další zemětřesení 

Silné zemětřesení v noci na čtvrtek zasáhlo také pohraničí mezi Tádžikistánem a Čínou. Čínská státní televize mluví o otřesu o síle 7,3 stupně. Evropské seizmologické středisko EMSC odhadlo sílu na 6,8 stupně, píše Reuters. Není jasné, zda otřes v oblasti způsobil nějaké škody.

Otřes nastal krátce po 1.30 SEČ v Badachšánské horské autonomní oblasti u hranic s čínskou autonomní oblasti Sin-ťiang a Afghánistánem. Jedná se převážně o hornatý a málo obydlený region, uvádí agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme