V Turecku se podařilo vyprostit 17 hodin po zemětřesení živou ženu. Záchranné akce pokračují

Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 lidí při něm utrpělo zranění, informovala agentura Anadolu. Záchranné akce v místě neštěstí pokračují, v sobotu se podařilo vyprostit po 17 hodinách živou ženu. Postiženou oblast v provincii Elazig navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara (Aktualizováno: 20:52 25. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce zřícené budovy po zemětřesení v tureckém městě Elazig | Foto: Ismail Coskun/Ihlas News Agency | Zdroj: Reuters

Zemětřesení, které mělo epicentrum u obce Sivrice ležící na břehu jezera Hazar v provincii Elazig, mělo podle prvotních informací sílu 6,8 stupně, istanbulské středisko pro měření zemětřesení posléze revidovalo sílu na 6,6 stupně. Otřesy byly cítit i v sousední Sýrii, Íránu a Libanonu, uvedla tamní média. Po nejsilnějších otřesech v pátek večer následovalo dalších asi 270 slabších otřesů, deset mělo sílu čtyři stupně a více.

Východ Turecka zasáhlo zemětřesení o síle asi 6,5 stupně. Čtyři lidé zemřeli, pět budov se zřítilo

Číst článek

Nejvíce obětí registrují zatím úřady provincie Elazig, kde zemřelo nejméně 18 lidí, další lidé zahynuli v sousední provincii Malatya.

V sobotu ráno záchranáři vynášeli raněné z trosek, kde někteří lidé zůstávají dál uvězněni. Po 17 hodinách podařilo vyprostit z trosek mladou ženu, uvedla agentura Anadolu. Několik hodin předtím, tedy přibližně 15 hodin po zemětřesení, zachránili záchranáři těhotnou ženu. Záchranáři bojují s časem, v oblasti je totiž chladné počasí, v noci tam bylo až minus osm stupňů Celsia.

Nejpostiženější je město Sivrice. „Zemřeli tady lidé i zvířata. Naše rodina strávila noc kolem ohně pod dekami. Náš dům spadl a nemáme kam jít,“ řekl muž jménem Sinasi, jehož citovala agentura Reuters.

Stále hrozí otřesy

Turecko vyhlásilo opatření na celonárodní úrovni, ale nežádá o zahraniční pomoc. Do pátracích operací jsou zapojena bezpilotní letadla a záchranářské práce se koordinují mezi jednotlivými provinciemi.

V Libyi začalo platit příměří. Haftar přistoupil na podmínky navržené Ruskem a Tureckem

Číst článek

Agentura pro mimořádné situace vyzvala občany, aby nevstupovali do poškozených domů, protože stále hrozí následné otřesy. V nejvíc postižených oblastech byli lidé ubytováni v tělocvičnách a do těchto míst mají být poslány přikrývky i stany.

Turecko leží v seismicky aktivní oblasti. Tento týden postihla slabší zemětřesení také západní provincii Manisa (5,4 stupně) a metropoli Ankaru (4,5 stupně). Provincie Elazig zažila tragické zemětřesení v roce 2010, kdy otřesy o síle šest stupňů zabily 51 lidí.

Jedno z nejtragičtějších zemětřesení v novodobých dějinách Turecka postihlo tuto zemi v roce 1999, kdy na severozápadě země otřesy o síle 7,6 stupně zabily přes 17 000 lidí. Bez střechy nad hlavou se tehdy ocitlo půl milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme