Záchranáři v Turecku vyprostili tři přeživší. Bratři a mladá žena přežili v troskách zhruba 200 hodin

Záchranáři v turecké provincii Kahramanmaraş vytáhli z trosek bytového domu 21letého mladíka a 17letého chlapce. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odkazem na televizi CNN Türk. Turecká agentura Anadolu uvedla, že jde o bratry. Zachránit se jim podařilo i mladou ženu, uvedla turecká televize TRT. Z trosek po zemětřesení bylo v Turecku za osm dní vyproštěno přes 8000 živých, řekl prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara (Aktualizováno: 14:43 14. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry stanice CNN Türk ukázaly dva muže na lehátkách, které lékaři vezou k připraveným sanitkám. Oba přežili pod sutinami zhruba 198 hodin od zemětřesení, mladá žena byla pod troskami asi 203 hodin.

Neplatily stavební normy. Teď se bude Erdogan snažit hlavně uchovat svůj režim, říká turkolog

Číst článek

Bratři posléze médiím řekli, že jim pomohl přežít i proteinový prášek, který jeden z nich používá kvůli sportování.

„A také mobilní telefon, ten kdybychom neměli, tak tu nejsme, většinu času jsme prospali a taky jsme se modlili k Bohu,“ popsal jeden z bratrů televizi TRT později v nemocnici. Podle místních médií byla před dvěma dny z trosek tamtéž zachráněna také jejich matka. 

Teploty pod bodem mrazu

Devět dní po jednom z nejhorších zemětřesení v Turecku a Sýrii hovoří záchranáři o omezení pátracích operací. Šance na nalezení přeživších se totiž každou hodinou tenčí. Problémem jsou i nízké teploty klesající pod bod mrazu. 

Některé zahraniční záchranné týmy oznámily odjezd kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Na místě působí také čeští hasiči, kteří ale podle pondělního vyjádření odjezd zatím nezvažují.

Sloužily na fotbalovém šampionátu, teď Katar daruje mobilní domy do zemí zasažených zemětřesením

Číst článek

Blížící se ukončení pátrání v úterý oznámila i syrská nevládní organizace Bílé přilby, která provádí záchranné operace v povstalci ovládaném regionu. „Blížíme se konci. Vše nasvědčuje tomu, že nejsou žádní (přeživší), ale snažíme se na všech místech provést poslední kontroly,“ řekl pro Reuters šéf Bílých přileb Ráid Sálih.

Zemětřesení si podle oficiálních bilancí vyžádalo přes 37 tisíc mrtvých, z toho nejméně 31 974 v Turecku a na 5800 v Sýrii. Nový počet obětí v Turecku v úterý oznámil úřad pro řešení následků katastrof. Zároveň informoval, že z postižených oblastí na jihu Turecka bylo evakuováno skoro 200 tisíc lidí.

Erdogan v úterý také řekl, že hospitalizováno bylo kvůli zemětřesení přes 81 tisíc zraněných, z toho velká část už podle něj byla z nemocnice propuštěna. Podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye bylo z trosek vytaženo také 574 živých dětí, jejichž rodiče zemětřesení nepřežili.

Pomoc v postižených oblastech se nyní soustředí také na stavbu polních nemocnic. Podle deníku Hürriyet tam staví mimo jiné týmy ze Španělska, Francie, Íránu, Indie, Izraele, Británie, Belgie či Ruska. Turecký deník rovněž napsal, že v deseti tureckých provinciích postižených zemětřesením vláda postavila přes 206 tisíc stanů pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme