Zemětřesení v Afghánistánu - naši vojáci v pořádku

Silné zemětřesení na severu Afghánistánu si podle odhadů vyžádalo nejméně dva tisíce obětí. Vedení země se ale obává, že při otřesech půdy mohlo zahynout až pět tisíc lidí. Ze sutin zřícených domů bylo dosud vyproštěno okolo šesti set obětí. Epicentrum zemětřesení bylo v provincii Baghlán na úpatí pohoří Hindúkuš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Jak z Afghánistánu uvádí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, jde za poslední tři měsíce už o třetí velké zemětřesení a bylo stejně jako v předchozích případech poměrně silně cítit i v hlavním městě Kábulu. Nejvíce postiženo však bylo městečko Nahrin na severním svahu pohoří Hindúkuš, vzdálené asi 300 kilometrů od Kábulu. Jeho stará část prakticky přestala existovat, v nové spadlo 60 procent domů. Zraněno bylo kolem 6 000 lidí, nejméně 15 000 jich přišlo o střechu nad hlavou. Zatím do velmi těžko přístupné oblasti nebylo možné vypravit žádnou větší zásilku humanitární pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o zemětřesení

Na místo už ale odjeli představitelé mezinárodních mírových jednotek, afghánský ministr vnitra Júnus Kanúní a ministryně zdravotnictví se skupinou lékařů. Ministerstvo obrany poslalo do postižené oblasti 10 tisíc metrů bílého plátna na tradiční afghánské pohřební rubáše. Vyprošťovací práce až do této chvíle komplikovaly dozvuky zemětřesení, které byly ještě odpoledne patrné až v Kábulu. I když otřesy už byly mnohem slabší než včera, nebezpečí představují hlavně pro horské oblasti a silnice vedoucí úzkými údolími, kde způsobují kamenité laviny.

Afghánský premiér Hamíd Karzáí zrušil kvůli zemětřesení svou plánovanou cestu do Turecka a žádá o zahraniční pomoc.

Tu už nabídlo Německo. Spolkový prezident Johannes Rau Afghánistánu přislíbil všemožnou humanitární pomoc, vedle dosud schválených programů na obnovu země. Prozatím pomáhají alespoň němečtí vojáci, kteří jsou přímo na místě. Podle spolkového ministerstva obrany se příslušníci bundeswehru z mezinárodních mírových jednotek soustředí hlavně na průzkum a zdravotní pomoc.

Při zemětřesení nebyl zraněn žádný z Čechů působících v Afghánistánu. V pořádku jsou jak lidé z nadace Člověk v tísni, kteří pracují ve městě Mazáre Šaríf, tak pět našich vojenských zdravotníků, kteří operují na základně Bagrám. Radiožurnálu to potvrdila Michaela Cvanová z generálního štábu České republiky. "Český pětičlenný polní chirugický tým je naprosto v pořádku. Všichni pracují v britské polní nemocnici Bahram. Pracovníci generálního štábu jsou s nimi v neustálém kontaktu, takže víme a máme informace naprosto o všem, co dělají, jak o jejich práci, tak o jejich životě."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme