Albánii postihlo i několik desítek následných otřesů, zemětřesení se nedají předvídat, popisuje seizmolog

Albánii zasáhlo v noci na úterý nejsilnější zemětřesení za poslední desítky let. Kromě něj se ale musela vypořádat i s desítkami následných otřesů. Proč k němu došlo a dají se zemětřesení předvídat? Odpovídal ve vysílání Radiožurnálu před devátou ranní seizmolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Rozhovor Praha/Tirana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení ve městě Thumanë na západě Albánie | Foto: Florion Goga | Zdroj: Reuters

Hrozí teď podle vás v oblasti ještě další otřesy?
Nejen že hrozí, ale ony tam stále probíhají. Během pár hodin, které uplynuly od otřesu, tak tam bylo již několik desítek následných otřesů, z nichž nejsilnější měl magnitudo 5,4. To znamená o jednotku slabší, než byl ten hlavní otřes, což je obvyklý scénář. Doufejme, že aktivita bude postupně ustávat a nedojde už k žádným silnějším otřesům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se seizmologem Janem Zedníkem z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, který vysílal Radiožurnál před devátou ranní

Nakolik se v této oblasti dají zemětřesení předvídat?
Zemětřesení se nedají předvídat v Albánii ani nikde jinde, protože to je důsledek rostoucího napětí v zemi v důsledku pohybu tektonických desek, kam nevidíme.

Jak často se v této oblasti otřesy vyskytují? A jak bývají silné?
Oblast Balkánu je na styku africké desky, která se od jihu tlačí na euroasijskou desku rychlostí asi centimetr za rok. Dochází tam k velkým deformacím. A tato oblast je postihována zemětřeseními často. Toto zemětřesení vzniklo na zlomu, který běží podél pobřeží severozápadním a jihovýchodním směrem.

Během posledních sto let vzniklo v oblasti v okolí ohniska celkem sedm zemětřesení větších než magnitudo šest, která všechna mohou způsobit velké škody, protože to jsou mělká ohniska. Když dorazí k povrchu, tak ještě mají hodně síly ničit domy.

Asi nejsilnější otřes byl 15. dubna 1979. Měl magnitudo 6,9. Tehdy si vyžádal asi 130 obětí a 100 tisíc lidí nechal bez domova.

Jiří Chum, Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme