Zemětřesení v australské politice. Kvůli dvojímu občanství končí vicepremiér i předseda Senátu

Kauza s dvojím občanstvím dál hýbe australskou vysokou politikou. Po vicepremiérovi Barnabym Joyceovi stálo teoretické vlastnictví dvou pasů křeslo i předsedu australského Senátu Stephena Parryho. Nejvyšší soud v pátek rozhodl, že pět politiků bylo zvoleno v rozporu s ústavou. Ta totiž dvojí občanství zakazuje. Aféra propukla v polovině srpna, kdy Joyce zjistil, že je „omylem“ i Novozélanďan.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končící australský místopředseda vlády Barnaby Joyce (vlevo) a premiér Malcolm Turnbull | Foto: Lukas Coch | Zdroj: Reuters

Teď už bývalý místopředseda vlády Barnaby Joyce je jedním ze sedmi politiků, jejichž oprávněnost na členství v parlamentu byla zpochybněna poté, co vyšlo najevo, že mají dvojí občanství. Další je třeba ministryně pro místní rozvoj a senátorka Fiona Nashová a tři její kolegové senátoři.

Australský vicepremiér možná bude muset skončit ve vládě. Zjistil totiž, že je Novozélanďan

Číst článek

Barnaby Joyce je synem emigranta z Nového Zélandu, který se v Austrálii usadil v roce 1947. Vicepremiér se narodil o dvacet let později, a jak dnes tvrdí, neměl žádný důvod se domnívat, že ho cokoli s Novým Zélandem spojuje.

Současné novozélandské právo říká, že pokud mají lidé narození v zahraničí novozélandského rodiče, mají právo na novozélandské občanství. V souladu s australskými zákony ale nemohou lidé s dvojím občanstvím zasedat v parlamentu.

Preventivní konec předsedy Senátu

Ve středu oznámil rezignaci předseda Senátu Stephen Parry, informovala BBC. Ačkoli jeho se výrok nejvyššího soudu přímo netýkal, obdržel v týdnu oficiální potvrzení o tom, že má kromě britského i australské občanství. Zdědil ho po otci.

Rozsudek nejvyššího soudu znamená ohrožení pro koaliční vládu premiéra Malcolma Turnbulla, ztratila totiž většinu jednoho hlasu. Joyce navíc musel skončit i ve funkci vicepremiéra. Podmínkou členství ve vládě je totiž mandát v parlamentu. Z kabinetu se po ztrátě senátorského mandátu poroučí i ministryně pro místní rozvoj Fiona Nashová.

Ve vládní koalici zasedají Turnbullovi liberálové a Australská národní strana, jejímž lídrem je právě Barnaby Joyce. Kvůli obsazení jeho mandátu se musí vypsat doplňovací volby. Konat by se měly v prosinci, do té doby bude Turnbullova vláda bojovat o přežití.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme