Zemětřesení v Číně: Záchranáři bojují s časem, počasím i jazykovou bariérou

Počet obětí zemětřesení v čínské provincii Čching-chaj už stoupl na 760, více než 11 tisíc lidí utrpělo zranění a po více než dvou stovkách záchranáři pátrají. Přes sto tisíc obyvatel tibetské autonomní prefektury pak přišlo o střechu nad hlavou a je de facto zcela odkázáno na pomoc zvenčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při zemětřesení se zřítila většina budov | Foto: AFP

Desítky tisíc obyvatel oblasti Jü-šu, kterou Tibeťané označovali za poslední ráj na Zemi, strávily už druhou mrazivou noc prakticky pod širým nebem. Záchranáři mezi tím, mnohdy holýma rukama, prohledávají sutiny zřícených domů. Zatím vyprostili přes 2 tisíce živých lidí.

„Podle odhadů se v nich nachází na 250 lidí, počet obětí tak zřejmě ještě poroste,“ upřesnil zpravodaj ČRo v Číně Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v oblasti postižené zemětřesením jsme v Ranním Radiožurnálu hovořili se zpravodajem Čro v Číně Robertem Mikolášem.

Do oblasti ale podle něj neustále proudí pomoc, hlavní horská komunikace spojující provinční metropoli Si-ning s tibetskou prefekturou Jü-šu je plná vozidel se stany, přikrývkami a zdravotnickým materiálem, ranění jsou po ní zase odváženi zpět do nemocnic.

„Vyprošťovací týmy však bojují nejen s časem, ale i špatným počasím, vysokou nadmořskou výškou a často i jazykovou bariérou,“ dodal. Záchranáři si podle něj také stěžují na nedostatek kyslíku a stejné potíže mají i speciálně vycvičení psi.

Oblast Jü-šu leží vysoko v horách, podle expertů proto hodně záleží na pomoci ze strany ozbrojených sil, které mají dostatek potřebné techniky a vybavení.

Část raněných je ošetřována v polní nemocnici postavené před zničenou klinikou v Jü-šu, ostatní jsou přepravováni do metropole provincie Čching-chaj i sousedního S´-čuanu.

Postup záchranných prací na místě koordinuje premiér Wen Ťia-pao, který odložil svou cestu do Jihovýchodní Asie. Prezident Chu Ťin-tao pak kvůli přírodní katastrofě v tibetské prefektuře Jü-šu předčasně odletěl ze summitu rozvíjejících se zemí, který se konal v Brazílii.

„Určitě se nabízí srovnání se zemětřesením před dvěma lety v S´-čuanu, při kterém zahynulo na 90 tisíc osob. Tehdy přicházela pomoc velmi pomalu, hlavně ze strany armády. Současná rychlá reakce je tak doslova kontrastní,“ uvedl zpravodaj.

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme