Zemětřesení v Indonésii uvěznilo pod troskami tisíce lidí

Zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály zasáhlo indonéský ostrov Sumatra. Podle odhadů zahynulo možná až 200 lidí, pod sutinami zřejmě zůstávají ještě tisíce osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci ošetřují raněné po zemětřesení v Padangu | Zdroj: ČTK

Nejvíce škod hlásí téměř miliónové město Padang, kde se zřítily stovky budov včetně nemocnic, hotelů a škol. Spadlo také několik mostů.

Ve městě vypukla panika, protože popraskalo vodovodní potrubí a ulice zalila voda. Vyděšení lidé vybíhali z domů, v celé oblasti nefunguje telefonní spojení.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo asi 50 kilometrů na severozápad od Padangu. Otřesy pociťovali i obyvatelé v indonéské metropoli Jakartě, kterou od Sumatry dělí stovky kilometrů, a také v sousedním Singapuru i Malajsii.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá na 7000 zemětřesení ročně. V prosinci 2004 připravily vlny tsunami vyvolané silnými otřesy na západě Indonésie o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 právě v Indonésii.

Přírodní katastrofa zasáhla včera i tichomořské ostrovy Samoa, Americká Samoa a Tonga. Vlny tsunami tam zabily přes 100 lidí, další desítky se pohřešují. Tisíce rodin zůstaly bez střechu nad hlavou.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme