Zemětřesení v Nepálu postihlo i elitní jednotku britské armády

Bývalý náčelník generálního štábu indické armády kdysi prohlásil, že "voják, který se nebojí smrti, buď lže, nebo je to Gurkha." Tak skvělé pověsti se těší tito proslulí nepálští vojáci. Gurkhové si tento týden připomínají 200 let služby v britských ozbrojených silách. Oslavy se ale odkládají na neurčito, protože vesnice, odkud pochází většina vojáků, zdevastovalo ničivé zemětřesení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gurkha Thakur Rana

Gurkha Thakur Rana | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Gurkhové jsou příslušníci zvlášť vybraných a vycvičených vojenských jednotek, které slouží nejen v britské, ale také v indické a nepálské armádě. Nejsou to příslušníci jednoho etnika nebo jednoho kmene. Rekrutují se z několika převážně horských kmenů.

Vesnice a městečka kmene Gurung, který tvoří páteř gurkhských bojovníků, jsou nyní ovšem skoro úplně zničené.

Tisíce lidí zůstávají v ulicích Káthmándú, pomoc se k nim dostává pomalu a nahodile

Číst článek

Daily Telegraph cituje pilota helikoptéry, který nad městy Larpak a Baprak včera přeletěl. Podle něj spadly snad úplně všechny domy Gurungů, lidé mají jen naprosté minimum jídla.

Právě odtud pocházel kapitán Gadží Ghalí, nepálský národní hrdina, který za bezpříkladné hrdinství za druhé světové války v bojích proti Japoncům získal Viktoriin kříž, nejvyšší britské válečné vyznamenání.

Obrovská statečnost, skutečné pohrdání smrtí, loajalita k Británii a panovníkovi a samozřejmě vysoké bojové kvality učinily z Gurkhů velmi žádané bojovníky. Britové kvality nepálských válečníků rozpoznali už na počátku 19. století a ihned se je pokusili získat na svou stranu.

Nepálští muži vidí dlouhodobě ve službě v gurkhských jednotkách šanci na lepší život a projít výběrem se bere v Nepálu jako něco nesmírně prestižního.

Gurkhové mají dodnes coby součást základní výzbroje svoje tradiční zahnuté nože zvané kukri, s nimiž prý dokážou jedinou ranou useknout paži nebo hlavu nepřítele.

Letadlo s českými zdravotníky a záchranáři musí místo v Nepálu přistát v indickém Dillí

Číst článek

V obou světových válkách sloužilo v tradiční tmavě zelené uniformě 200 tisíc Gurkhů a 43 tisíc jich padlo.

Vztah britského státu ke Gurkhům, hlavně k válečným vysloužilcům, ale nebyl dlouho ideální. Spojené království se dlouho o vysloužilé Gurkhy nestaralo, Gurkhové pobírali nižší penze, než jejich britští spolubojovníci a často se museli vrátit domů do Nepálu, kde dožívali v často velmi nuzných podmínkách.

Až v roce 2007 dosáhli Gurkhové, kteří vstoupili do armády po roce 1997, na stejnou penzi a hlavně právo na trvalý pobyt i s rodinami v Británii.

To se pak průlomovým rozhodnutím soudu rozšířilo i na další Gurkhy, kteří odsloužili v britské uniformě aspoň čtyři roky.

Nepálské válečníky dlouhodobě podporuje charita Gurkha Welfare Trust, která nyní připravuje pomoc pro obyvatele postižené zemětřesením.

Zemětřesení v Nepálu | Foto: ČTK

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme