Zemětřesení v Nepálu urychlilo odchod vesničanů do měst i do zahraničí

Z katastrofálního zemětřesení, které před rokem otřáslo Nepálem, se země vzpamatovává jen velmi pomalu. Především ve vesnicích lidé stále bydlí v improvizovaných přístřešcích a bez valné naděje na zlepšení. Hlavně mladí lidé proto odcházejí pryč. Většina míří do hlavního města Káthmandú.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani rok po katastrofálním zemětřesení se Nepál z neštěstí nevzpamatoval | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Už před zemětřesením narůstal počet lidí v aglomeraci rekordním tempem, a to o 5 až 7 procent ročně. Katastrofa trend ještě urychlila.

Vesnice Simthali je naopak ve dvě hodiny odpoledne liduprázdná. Slunce praží na rozbité domy a nikde ani živáčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemětřesení v Nepálu urychluje odchod vesničanů do měst. Vesnici Simthali navštívil rok po katastrofě Jaromír Marek

Na kamenitém políčku sklízí pšenici starší muž. Jeho dům je v troskách, na jeho opravu ale nemá peníze. Nikdo by mu s ní navíc nepomohl.

Zůstal tady žít jen s manželkou a starou matkou. Jeho synové odešli za prací už před zemětřesením. Pracují v Kataru a domů se vrátí na dovolenou až za rok.

Kvůli obživě odcházejí mladí muži z Nepálu do zahraničí už dlouho. Zemětřesení vylidňování ještě urychlilo. Lidé vesnice opouštějí a jejich první štace je právě Káthmandú.

Vesnický učitel potvrzuje, že po katastrofě odešla do hlavního města za prací a výdělkem polovina místních mladých lidí.

Přestěhoval se ale i 55letý manžel paní Saraswati. Pracuje tam prý jako hlídač. Jediným zdrojem obživy jsou na vesnici totiž jen chudá políčka. Život je tam těžký a po zemětřesení navíc chybí perspektiva.

Odjet do bezpečnější oblasti, do Káthmandu nebo nížiny Terai při indických hranicích, chce i paní Lovik. Teď pracuje v zemědělství, je ale prý připravena dělat i jinou práci. Jaká to bude, neví.

Náměstí Durbar v Káthmándú | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme