Zemětřesení v Pákistánu: více než 19 000 obětí, ambasáda hledá skupinu Čechů
Mimořádně silné zemětřesení v Asii si vyžádalo tisíce obětí, bilance se blíží k dvěma desítkám. Katastrofa, která postihla také Indii a Afghánistán, nejhůře zasáhla Pákistán. Tamní ministerstvo vnitra dnes oznámilo více než 19 000 mrtvých. Otřesy měly sílu 7,6 stupňů Richterovy škály. České velvyslanectví v Pákistánu se stále snaží navázat kontakt se skupinou českých horolezců. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf požádal o mezinárodní pomoc, zejména nákladní letadla. Pomoc nabídla také Česká republika - do postižených oblastí chce vyslat záchranáře se psy. Vláda projedná ve středu návrh na uvolnění 25 miliónů korun.
Bilance zemětřesení je hrozivá. Nejnovější statistiku přírodní pohromy oznámil pákistánský ministr vnitra Aftab Ahmed Khan Sherpao. Podle něj zahynulo 19 400 lidí a přes 42 000 bylo zraněno.
Podle mluvčího pákistánské armády Šaukata Sultána je nejvíce obětí z oblasti Kašmíru, pak také ze severovýchodu Pákistánu. "Počet mrtvých může ještě vzrůst s tím, jak se budeme dostávat na další místa," míní Sultán.
Pákistánská armáda je v plné mobilizaci. Vojáci pomáhají všude tam, kde je potřeba. "Musíme toho ještě spoustu udělat, k některým oblastem jsme se ještě nedostali. Některé vesnice a dokonce menší města byly vymazány z povrchu, když na ně popadaly hory," upřesnil Sultán.
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf žádá o mezinárodní pomoc: "Potřebujeme dopravní prostředky, především nákladní letadla, která by dopravila pomoc do oblastí, do nichž se nám stále ještě nepodařilo dostat. Potřebujeme také humanitární pomoc, a to zejména stany, deky a léky."
Příbuzní a české velvyslanectví pátrají po skupině horolezců
Po zemětřesení v Asii se nedaří spojit se skupinou českých horolezců. Kontakt s nimi ztratili příbuzní dvou ze členů, nyní se o jeho navázání snaží také česká ambasáda v Pákistánu. Skupina se pohybovala v oblasti osmitisícovky Nanga Parbat.
Podle zástupkyně českého velvyslance v Islámábádu Dany Denkové se jedná o šest až sedm lidí. Nebyla schopna říci, zda jsou ve skupině vrcholoví horolezci nebo turisté, ani kdo výpravu organizoval. Nikdo ze skupiny se před odchodem do oblasti Karákóramu velvyslanectví neohlásil.
Denková nemůže jejich totožnost ověřit podle vízových údajů, protože Pákistán nemá v Praze diplomatické zastoupení. Skupina pákistánská víza získala zřejmě v některé ze sousedních zemí.
Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil mluvčí resortu zahraničí Vít Kolář, ambasáda v Islámábádu intenzívně po českých turistech pátrá: "Máme pravděpodobnou vedoucí skupiny. Pokoušíme se ji pomocí pákistánských orgánů kontaktovat tak, aby se ozvali všichni účastníci této expedice svým příbuzným."
Kolář také informoval, že také dnes se v Islamábádu otřásla zem. I když byly otřesy citelné, šlo o slabší vlnu. "Já jsem zrovna v té chvíli telefonoval s naším zastupitelským úřadem a slyšel jsem mírné zděšení. Nic vážného se nestalo. Situace v Islámábádu je kritická, ale daří se ji zvládat," upřesnil mluvčí české diplomacie.
Do postižených zemí míří pomoc
Islámábád založil účet, na který budou chodit zahraniční prostředky. Nabídky pomoci přišly od Spojených států, Evropské unie nebo Turecka.
Česko chce pomoci asijským zemím po zemětřesení 25 milióny korun. Ve středu návrh projedná vláda. Uvedl premiér Jiří Paroubek s tím, že se na tom dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.
České záchranné týmy se psy jsou připraveny k okamžitému odjezdu. Česko ale potřebuje mít podle předsedy vlády logistické zabezpečení, konkrétně vrtulníky, aby mohlo pomáhat. Paroubek uvedl, že Česko by v této věci mohlo spolupracovat s některou z velkých zemí.
Podle Ministerstva zahraničí například Pákistán, který patří mezi postižené země, zatím o záchranné týmy neprojevil zájem. Proto je česká strana nabídla Evropské unii a státům, které Pákistán o pomoc požádal.
Seismologové nedokáží zemětřesení předpovědět včas
Zasažená oblast je riziková, protože leží na hranici litosférických desek. Pro televizi BBC to uvedla seismoložka Gillian Foulger: "Popsala bych toto zemětřesení jako dost rozsáhlé. Není ale tak silné, jako to z loňského prosince. Tehdy bylo zemětřesení u Sumatry ještě stokrát silnější."
I přes to, že odborníci mají nejmodernější techniku, nejsou schopni předpovědět, kdy a kde se Země zachvěje: "Můžeme být pouze ostražití tam, kde je to pravděpodobné. Seismologové na tom stále pracují, nicméně měli bychom se zaměřit na zpevnění budov, vypracování záchranných a evakuačních plánů a podobně. Nevím totiž, jestli budeme někdy schopni zemětřesení předpovědět," uzavřela Foulger.
Související články:
Tisíce obětí katastrofálního zemětřesení v Asii
Česko pomůže Asii