Portugalsko 2:1 Česko

Češka zemřela při zemětřesení v Turecku. V zemi žila dlouhodobě

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná česká občanka, která v zemi dlouhodobě žila. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Další podrobnosti úřad nebude poskytovat.

Aktualizujeme Ankara/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce v Turecku začaly již v noci

Češka žila v Turecku dlouhodobě | Zdroj: Reuters

Český velvyslanec v Turecku Pavel Vacek potvrdil zprávu o úmrtí české občanky při zemětřesení, žádní další Češi nyní podle něj nyní mezi pohřešovanými nebo zraněnými nejsou.

V telefonickém rozhovoru ve čtvrtek Vacek řekl, že nyní míří do provincie Adiyaman, kde česká oběť přírodní katastrofy žila, aby navštívil tým českých záchranářů, kteří tam pomáhají s prohledáváním zřícených budov a vyprošťováním obětí.

„Nevíme v tuto chvíli o dalších Češích, kteří by byli pohřešovaní, zranění nebo v nějakých nesnázích. Nevylučuji ale, že se to může změnit,“ řekl šéf českého zastupitelského úřadu.

Podle něj je ambasáda aktuálně v kontaktu se všemi občany, kteří v době katastrofy pobývali v postižených provinciích na jihovýchodě země a všichni jsou nyní podle něj v bezpečí.

Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 17 000. Naděje na záchranu se zmenšuje

Číst článek

Vacek ve čtvrtek míří do půlmilionového města Adiyaman, kde působí jednotka českých záchranářů. Fakt, že ze stejné oblasti pochází česká oběť zemětřesení, je podle něj pouze shoda okolností.

Podle velvyslance jsou škody v zasažených městech obrovské. „Projížděli jsme městem Pazarcik, kde se nacházelo epicentrum (otřesů). Škody jsou velmi rozsáhlé, zřítila se zhruba jedna třetina nebo jedna pětina budov. Ta devastace je plošná,“ řekl. „Záchranné práce probíhají, ale města jsou zcela ochromená,“ dodal.

Český USAR (Urban Search and Rescue) tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách je v Turecku od úterý. Téměř sedmdesátičlenný tým prohledává dvě zřícené budovy v Adiyamanu, podle mluvčího hasičů čeští záchranáři do středečního večera z trosek vyprostili tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme