Zemětřesení vyvolalo paniku v Izmiru

Poměrně silné zemětřesení bylo krátce po půlnoci zaregistrováno pod dnem Egejského moře mezi řeckými ostrovy a tureckou pevninou. Nejpostiženější bylo turecké přístavní město Izmir, odkud je hlášen jeden mrtvý a 15 zraněných. Podle seismologického ústavu v Athénách a v Soluni měly otřesy intenzitu 5,9 stupně Richterovy škály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký záchranář se psem | Foto: AFP

Jejich epicentrum leželo asi 40 kilometrů jihozápadně od Izmiru a 17 kilometrů západně od přístavu Seferihisar v hloubce asi deseti kilometrů. Přílivová vlna tsunami v oblasti nehrozí.

Otřesy byly zřetelně cítit i na řeckých ostrovech Chios, Samos a Lesbos a probudily tisíce lidí ze spánku. Zranění ale zde nebyli hlášeni žádní. Na turecké straně byla situace horší. Otřesy vyvolaly paniku mezi obyvatelstvem egejského pobřeží, lidé vybíhali z domů.

Přestože nakonec ke zřícení ani vážnějšímu poškození žádné budovy nedošlo, je hlášen jeden mrtvý a řada zraněných. Obětí je 68letý muž, který dostal srdeční infarkt, když se snažil po schodišti co nejrychleji vyběhnout z domu. Nemocnice přijala také 15 zraněných. Ti neutrpěli újmu přímo v důsledku otřesů, ale když v panice skákali z balkonů nebo oken v patře svých obydlí.

Tisíce lidí v Izmiru a dalších pobřežních městech po otřesech raději zůstávali dále venku a hřáli se kolem rozdělaných ohňů. Někteří spali ve svých autech nebo náhodných útočištích. Všichni se totiž obávali dodatečných otřesů, podobných těm, k nimž docházelo po pondělním, zhruba stejně silném zemětřesení. To bylo zaznamenáno prakticky ve stejné oblasti; ani tehdy ale nedošlo k žádným větším škodám.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme