Zemřel americký novinář Ben Bradlee, jedna z klíčových postav aféry Watergate

Washington Post byl do šedesátých let jen průměrným deníkem, Ben Bradlee z něj ale udělal jedno z nejdůležitějších amerických médií. Dlouholetý šéfredaktor včera v 93 letech zemřel. V čele Washington Postu se podílel na mnoha investigativních kauzách, včetně té vůbec nejznámější. Případ Watergate vedl k první a zatím jediné rezignaci amerického prezidenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ben Bradlee (vlevo) a další hvězda aféry Watergate, reportér Bob Woodward. Snímek z 29. 9. 2014

Ben Bradlee (vlevo) a další hvězda aféry Watergate, reportér Bob Woodward. Snímek z 29. 9. 2014 | Zdroj: Reuters

Kauza Watergate byla v mnoha ohledech přelomová. Dva mladí novináři listu Washington Post Carl Bernstein a Bob Woodward vyšetřovali v roce 1972 kauzu odposlechů ve štábu Demokratické strany.

Přišli tehdy na to, že za nimi stojí lidé z nejbližšího okolí prezidenta Richarda Nixona. Ben Bradlee oběma novinářům osobně pomáhal a postavil se pak za ně, když list kauzu zveřejnil. Bradlee na to později vzpomínal v rozhovoru pro kandskou televizi TVO.

„Udělali jsme jednu klíčovou věc. Po provalení skandálu jsme zveřejnili úplně všechno, co jsme věděli,“ vyprávěl.

„V kauze Watergate neexistuje informace, která by nejprve neprošla našimi novinami. A právě to jsem se díky Watergate naučil: Nelhat a nic nezakrývat. Lepší je hned vyjít se vším ven a odrazit se ode dna.“

Aféra Watergate vypukla v USA poté, co do sídla Demokratické strany v komplexu Watergate ve Washingtonu v roce 1972 násilně vnikli pracovníci aparátu prezidenta Richarda Nixona s cílem umístit do budovy odposlech. O události začali psát reportéři deníku The Washington Post Carl Bernstein a Bob Woodward. Aféra eskalovala poté, co se ukázalo, že Nixonova administrativa aktivně bránila vyšetřování celé záležitosti, že Nixon o akci věděl a že mimo jiné lhal o případu před Kongresem, což nakonec vedlo k vynucené rezignaci. Případ je dodnes považován za největší kauzu v dějinách žurnalistiky.

Hlavní přínos Bena Bradleeho pro tehdejší žurnalistiku spočíval v tom, že úplně proměnil tehdejší přístup k dennímu zpravodajství. Snažil se jej oživit a dát zprávám daleko větší plochu.

Vzácnou příležitost potkat se s ním přímo v redakci měl komentátor Hospodářských novin Daniel Anýž. „Byl to jeden z těch řídkých případů v životě, kdy ta skutečnost je ještě lepší než představa,“ vzpomíná a dodává:

„Já jsem pana Bradleeho znal jako legendu, znal jsem ho z filmu Všichni prezidentovi muži, ale on byl barvitá osobnost, nakonec se začal vyptávat on nás. A i těch dotazů šlo poznat, proč byl tak výborný novinář.“

Bradlee šéfredaktorské křeslo opustil v roce 1991. Deník Washington Post těžce zasáhl obecný trend, kdy lidé přestávají noviny kupovat. To pro redakce znamená méně peněz na kvalitní investigativní žurnalistiku nebo reportáže za zahraničí.

Přesto stále Washington Post patří k nejdůležitějším novinám ve Spojených státech. Denně se prodá kolem půl milionu výtisků. Jeho redaktoři dostali už bezmála padesát Pulitzerových cen.

Watergate ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka

kap, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme