Zemřel americký spisovatel John Updike

Ve věku 76 let zemřel jeden z největších amerických romanopisců - John Updike. Napsal na 3 desítky románů, stovky povídek a recenzí. Získal dvě Pulitzerovy ceny a další ocenění. Updike zemřel včera v americkém Massachusetts na rakovinu plic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Updike na snímku z roku 1990 | Zdroj: ČTK

"Zajímáme se vzájemně o své životy," vysvětloval John Updike v jednom z posledních rozhovorů pro rozhlasovou stanici NPR. Odpovídal na otázku, jestli má dobré literární dílo něco společného s pokleslými televizním pořady, kde na sebe lidé prozrazují nejrůznější tajemství, obvykle sexuálního ražení.

"Všechny formy vyprávění, od televizních pořadů po promyšlená a rafinovaně napsaná literární díla, reagují na lidskou zvídavost. Když dokážete zajímavě vyprávět a popsat jak žijí ti ostatní, najdete si diváky, posluchače nebo čtenáře," dodal Updike.

John Updike o čtenáře nouzi nikdy neměl a přízní ho zahrnovala i kritika. Doma i v zahraničí ho proslavila především románová tetralogie o Harrym "Králíku" Angstromovi. Za její pokračování dostal dvakrát Pulitzerovu cenu. Poprvé v roce 1982 za Králík je bohatý, podruhé v roce 1991 za titul Králík odpočívá.

Velmi známé jsou i Čarodějky z Eastwicku, které byly předlohou úspěšného filmu. John Updike ale napsal skoro tři desítky dalších románů a stovky povídek, ve kterých mapoval především rodinné, milostné a osobní vztahy poválečné Ameriky.

Měl i své kritiky. Z čistě literární perspektivy ho například další klasik americké literatury Norman Mailer označil za autora oblíbeného čtenáři, kteří nevědí nic o psaní. Podle některých názorů příliš často a špatně využíval sexuální pasáže.

Těžko ale někdo Johnu Updikovi upře, že patřil k nejvýznamnějším americkým spisovatelům dvacátého století.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme