Zemřel americký student Warmbier. Severní Korea ho věznila za protistátní činnost

Zemřel dvaadvacetiletý americký student Otto Frederick Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z „humanitárních důvodů“ Severní Korea. V pondělí o tom informovala jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován. Prezident Donald Trump v reakci na jeho smrt označil KLDR za brutální režim.

Washington (Aktualizováno: 0:06 20. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený Otto Warmbier na tiskové konferenci v KLDR (archivní snímek z 29/2/2016). | Foto: Reuters/Kyodo | Zdroj: Reuters

Mladík se do vlasti vrátil 13. června ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek. Není však přesně jasné, z jaké příčiny.

„Nemluví, nerozumí, má těžce postižený mozek - ale žádné příznaky botulismu.“ Tolik uvedli nedávno lékaři ke stavu amerického studenta, jehož KLDR propustila z vězení. OSN požaduje po Pchjongjangu vysvětlení.

„Hrozné mučení ze strany KLDR, bohužel, nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký dnes (v pondělí - pozn. red.) zažíváme,“ píše se v prohlášení mladíkovy rodiny. Warmbier zemřel v pondělí ve 14:20 (20:20 SELČ). Příbuzní lékařům poděkovali za péči, kterou jejich synovi věnovali.

Vyjádření rodiny mladíka:

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z „humanitárních důvodů“. Na svobodu se dostal po 17 měsících.

Warmbierův stav po předání kritizoval americký prezident Donald Trump. Po jeho smrti prohlásil, že v Severní Koreji vládne „brutální režim“. Mladík podle prezidenta čelil ve vězení tvrdým podmínkám. Severní Korea vězní ještě další tři Američany.

Deník The New York Times po studentově propuštění s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington nedávno obdržel tajné zprávy, že Warmbiera ve vězení opakovaně bili.

Lékaři, kteří Warmbiera vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, ovšem u pacienta nenašli žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. „Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce,“ řekl lékař Daniel Kanter.

rez, ber, vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme