Zemřel americký student Warmbier. Severní Korea ho věznila za protistátní činnost

Zemřel dvaadvacetiletý americký student Otto Frederick Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z „humanitárních důvodů“ Severní Korea. V pondělí o tom informovala jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován. Prezident Donald Trump v reakci na jeho smrt označil KLDR za brutální režim.

Washington (Aktualizováno: 0:06 20. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený Otto Warmbier na tiskové konferenci v KLDR (archivní snímek z 29/2/2016). | Foto: Reuters/Kyodo | Zdroj: Reuters

Mladík se do vlasti vrátil 13. června ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek. Není však přesně jasné, z jaké příčiny.

„Nemluví, nerozumí, má těžce postižený mozek - ale žádné příznaky botulismu.“ Tolik uvedli nedávno lékaři ke stavu amerického studenta, jehož KLDR propustila z vězení. OSN požaduje po Pchjongjangu vysvětlení.

„Hrozné mučení ze strany KLDR, bohužel, nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký dnes (v pondělí - pozn. red.) zažíváme,“ píše se v prohlášení mladíkovy rodiny. Warmbier zemřel v pondělí ve 14:20 (20:20 SELČ). Příbuzní lékařům poděkovali za péči, kterou jejich synovi věnovali.

Vyjádření rodiny mladíka:

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z „humanitárních důvodů“. Na svobodu se dostal po 17 měsících.

Warmbierův stav po předání kritizoval americký prezident Donald Trump. Po jeho smrti prohlásil, že v Severní Koreji vládne „brutální režim“. Mladík podle prezidenta čelil ve vězení tvrdým podmínkám. Severní Korea vězní ještě další tři Američany.

Deník The New York Times po studentově propuštění s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington nedávno obdržel tajné zprávy, že Warmbiera ve vězení opakovaně bili.

Lékaři, kteří Warmbiera vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, ovšem u pacienta nenašli žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. „Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce,“ řekl lékař Daniel Kanter.

rez, ber, vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme