Zemřel bývalý britský ministerský předseda Edward Heath

Velká Británie, zejména příznivci Konzervativců, truchlí nad smrtí sira Edwarda Heatha, někdejšího ministerského předsedy, který v neděli skonal ve věku 89 let. Během svého působení v čele britské vlády mezi lety 1970 a 1974 si získal spíše řadu odpůrců. Přesto ale patří k výrazným postavám britské poválečné politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edward Heath

Edward Heath | Zdroj: ČTK

"Královna mě pověřila sestavením příští vlády a jsem opravdu pyšný, že mohu tuto nabídku přijmout. Vládnout znamená sloužit!"

S těmito slovy se Edward Heath, řečený Ted, ujímal v roce 1970 vlády v zemi, kterou v té době sužovaly snad všechny problémy poválečné Evropy. Margaret Thatcherová, která Heathe o pět let později vyhodila ze sedla šéfa Konzervativců tvrdí, že i když tyto problémy nakonec vedly k Heathově politické porážce, jeho manifest z roku 1970 ukázal, jak s nimi nakonec naložit.

Heath, který měl za sebou bojové zkušenosti z druhé světové války, získal svůj první poslanecký mandát už v roce 1950. V Dolní sněmovně nakonec seděl neuvěřitelné půl století! První kabinetní post mu za Suezské krize svěřil Winston Churchill. V roce 1965 stanul v čele Konzervativců a mohl se pochlubit primátem prvního šéfa Toryů, který byl zvolen spolustraníky z Dolní sněmovny.

Heath dovedl Velkou Británii do Evropského hospodářského společenství, což považoval za svůj největší politický úspěch. Ten ale zastínila vlna průmyslových stávek, které měly společného jmenovatele - zvýšení mezd.

"Nikdo nemůže popřít, že hlavní příčinou inflace, s níž se potýkáme, jsou přemrštěné mzdové požadavky."

Heathův neústupný postoj vůči požadavkům stávkujících se projevil ve dvojích volbách v roce 1974 a nic na tom nezměnil Heathův apel... "Společně jsme naši práci začali, díky vaší vůli budeme pokračovat a práci dokončíme!"

Margaret Thatcherová Heathe označila za politického giganta, který byl v každém slova smyslu prvním moderním lídrem Konzervativců. Její předchůdce ale právě Thatcherové nikdy neodpustil, že ho vystřídala na postu předsedy Toryů a odmítl práci v jejím kabinetu.

Heath, který byl synem tesaře, byl v roce 1992 povýšen do šlechtického stavu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme