Zemřel bývalý britský ministerský předseda Edward Heath

Velká Británie, zejména příznivci Konzervativců, truchlí nad smrtí sira Edwarda Heatha, někdejšího ministerského předsedy, který v neděli skonal ve věku 89 let. Během svého působení v čele britské vlády mezi lety 1970 a 1974 si získal spíše řadu odpůrců. Přesto ale patří k výrazným postavám britské poválečné politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edward Heath | Zdroj: ČTK

"Královna mě pověřila sestavením příští vlády a jsem opravdu pyšný, že mohu tuto nabídku přijmout. Vládnout znamená sloužit!"

S těmito slovy se Edward Heath, řečený Ted, ujímal v roce 1970 vlády v zemi, kterou v té době sužovaly snad všechny problémy poválečné Evropy. Margaret Thatcherová, která Heathe o pět let později vyhodila ze sedla šéfa Konzervativců tvrdí, že i když tyto problémy nakonec vedly k Heathově politické porážce, jeho manifest z roku 1970 ukázal, jak s nimi nakonec naložit.

Heath, který měl za sebou bojové zkušenosti z druhé světové války, získal svůj první poslanecký mandát už v roce 1950. V Dolní sněmovně nakonec seděl neuvěřitelné půl století! První kabinetní post mu za Suezské krize svěřil Winston Churchill. V roce 1965 stanul v čele Konzervativců a mohl se pochlubit primátem prvního šéfa Toryů, který byl zvolen spolustraníky z Dolní sněmovny.

Heath dovedl Velkou Británii do Evropského hospodářského společenství, což považoval za svůj největší politický úspěch. Ten ale zastínila vlna průmyslových stávek, které měly společného jmenovatele - zvýšení mezd.

"Nikdo nemůže popřít, že hlavní příčinou inflace, s níž se potýkáme, jsou přemrštěné mzdové požadavky."

Heathův neústupný postoj vůči požadavkům stávkujících se projevil ve dvojích volbách v roce 1974 a nic na tom nezměnil Heathův apel... "Společně jsme naši práci začali, díky vaší vůli budeme pokračovat a práci dokončíme!"

Margaret Thatcherová Heathe označila za politického giganta, který byl v každém slova smyslu prvním moderním lídrem Konzervativců. Její předchůdce ale právě Thatcherové nikdy neodpustil, že ho vystřídala na postu předsedy Toryů a odmítl práci v jejím kabinetu.

Heath, který byl synem tesaře, byl v roce 1992 povýšen do šlechtického stavu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme