Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt, bylo mu 96 let

V Hamburku zemřel ve věku 96 let bývalý a podle průzkumů mezi Němci nejoblíbenější kancléř Helmut Schmidt. Jeho zdravotní stav se zhoršoval po akutní operaci v září. Kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že se Schmidt zasloužil o Německo a že na to občané nikdy nezapomenou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt v roce 2001

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt v roce 2001 | Zdroj: Wikimedia Commons, NVP Switzerland | CC BY-SA 3.0,©

Před dvěma lety dostal Helmut Schmidt otázku, jak by chtěl zůstat v povědomí lidí. Odpověděl, že jako „někdo, kdo rozpoznal svůj úkol a splnil ho“.

K tomuto postoji ho inspiroval římský císař a filosof Marcus Aurelius, jehož knihu Hovory k sobě Helmut Schmidt četl od svých patnácti let.

Helmut Schmidt musel jako mladík narukovat do armády. Během druhé světové války bojoval na západní i východní frontě. To z něj udělalo odpůrce válek. Vždycky proto říkal, že je povinností Němců pečovat o dobré a mírové vztahy se svými sousedy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt. Politika přiblížili zpravodaj ČRo v Německu Pavel Polák a analytik ČRo Filip Nerad

Sociální demokrat Helmut Schmidt působil v politice od 60. let. Během své kariéry dělal mimo jiné ministra obrany nebo financí.

Kancléřský post zastával osm let od roku 1974. Bylo to v napjaté době, kdy se západní Německo potýkalo s teroristickými útoky levicových radikálů. Ve veřejném prostoru zůstal Schmidt i poté – jako vydavatel renomovaného týdeníku Die Zeit.

„Moje vzpomínka je, že to byla skutečně ohromující, řekl bych až monumentální, politická osobnost,“ řekl bývalý český premiér Vladimír Špidla. Vybavil si přitom také jedno setkání s už starým kancléřem na konferenci ve Švýcarsku.

„Helmut Schmidt přišel, respektive přišoural se, pochopitelně kouřil. Zasedl k pultu a přednesl svůj příspěvek. Musím říct, že jsem byl v pravém slova smyslu úplně paf,“ popsal Špidla.

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt (vpravo) na snímku s ze srpna 1985 s bývalým americkým prezidentem Geraldem Fordem (vlevo) | Foto: Reuters

Schmidt byl dlouhodobě nejpopulárnějším německým kancléřem poválečné éry. Někdejší dlouholetý český velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák pro to vidí dva důvody.

„Dokázal lidem naslouchat, to bylo podstatné. Dokázal s vámi sedět, poslouchat a řešit nějaké vaše problémy. Toto bylo pro lidi velmi blízké,“ vysvětlil Rudolf Jindrák a dodal:

„Zadruhé Helmut Schmidt byl hodně publikačně činný. Napsal několik knih. To také přispělo k tomu, že nezmizel ze světa. Pořád byl přítomen v médiích, diskutoval, měl vynikající projevy. Zůstával pořád přítomen ve společnosti, proto byla jeho popularita taková.“

Schmidt byl známý také jako notorický kuřák. Na otázku, co bude dělat, až jeho oblíbené mentolové cigarety v Evropské unii v roce 2020 skončí, odpověděl letos na jaře v posledním televizním rozhovoru: „Toho se už nedožiji.“

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt během projevu v roce 2006 | Foto: Reuters

Pavel Polák, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme