Zemřel bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher

Zemřel významný německý politik Hans-Dietrich Genscher. Bývalému předsedovi liberální Svobodné demokratické strany bylo 89 let, podlehl selhání srdce. Genscher byl téměř 20 let německým ministrem zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans-Dietrich Genscher na archivním snímku z roku 2014

Hans-Dietrich Genscher na archivním snímku z roku 2014 | Zdroj: ČTK

Hans-Dietrich Genscher zemřel v noci na dnešek obklopen svou rodinou ve svém domě ve Wachtbergu na západě Německa. Dlouhodobě trpěl srdeční arytmií a v minulosti prodělal i nejméně jeden infarkt.

Genscher vedl diplomacii ve vládách sociálnědemokratického kancléře Helmuta Schmidta a jeho křesťanskodemokratického nástupce Helmuta Kohla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel německý politik Hans-Dietrich Genscher. S nejdéle sloužícím ministrem zahraničí natáčel před časem zpravodaj v Německu Pavel Polák

Byl také jednou z ústředních postav politických změn ve střední Evropě v roce 1989. Jeden z nejslavnějších proslovů pronesl 30. září 1989. Z balkonu západoněmeckého velvyslanectví v pražském Lobkovickém paláci oznámil tehdejší spolkový ministr zahraničí téměř 4000 uprchlíků z Německé demokratické republiky (NDR), že jejich cesta na západ je volná.

„Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat,“ prohlásil tehdy Genscher. Místu se od té doby říká Genscherův balkon.

Předtím s tímto krokem ale musely souhlasit NDR i Sovětský svaz. Genscher, který byl tou dobou po infarktu a měl se léčit, získal souhlas obou států po několika důvěrných jednáních v New Yorku během zasedání OSN.

Útěk východních němců z NDR přes Velvyslanectví NSR v Praze na západ | Foto: Český rozhlas

Genscher prý netušil, že tím dává do pohybu události, které vyvrcholily pádem Berlínské zdi.

„Ani já ani uprchlíci jsme si ničeho takového vědomi nebyli. My v západním Německu jsme byli uprchlíkům vděční, že se k takovému odvážnému kroku odhodlali, protože to přitáhlo pozornost světa na situaci v NDR. Pokud lidé prchají ze země v takových počtech, tak pro to přece musí existovat nějaké skutečné zdůvodnění. Mnoho lidí v západní Evropě to vyburcovalo,“ vysvětlil dříve Genscher.

Ministrem zahraničí byl i v době pádu železné opony a znovusjednocení Německa.

„Svoboda a mír jsou ty nejcennější věci, které vůbec můžeme mít. Přinesly je nám je pád Berlínské zdi a konec studené války. Já osobně to pociťuji s velkou vděčností jako někdo, kdo prožil druhou světovou válku a kdo musel jako 15letý kluk obsluhovat protiletadlové dělo,“ popsal Hans-Dietrich Genscher.

Hans-Dietrich Genscher (vpravo) s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem v oválné pracovně v Bílém domě v roce 1988 | Foto: ČTK/AP

V roce 1992 se Genscher vzdal všech svých úřadů a stáhl se do ústraní. Genscher se sice pravidelně umisťoval v čele žebříčku nejpopulárnějších politiků a přisuzuje se mu i výrazný podíl na evropské integraci. Jeho působení v politice ale nebylo hodnoceno vždy zcela kladně.

Ne nadarmo se například v Německu vžil pojem „genscherismus“ pro obratné lavírování a umění být se všemi zadobře.

Ministři zahraničí Hans-Dietrich Genscher (vlevo) a Jiří Dienstbier starší přestřihávají v prosinci 1989 plot mezi Československem a Německem | Foto: Reuters

Hans-Dietrich Genscher (uprostřed) ve společnosti spolkového kancléře Helmuta Kohla (vlevo) a vůdce SSSR Michaila Gorbačova v listopadu 1990 | Foto: Reuters

ČTK, Pavel Polák, Anna Jadrná, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme