Zemřel bývalý prezident chorvatských Srbů Goran Hadžić

Bývalý vůdce chorvatský Srbů Goran Hadžić v úterý zemřel ve věku 57 let, příčinou byl nádor na mozku. Právě kvůli nemoci letos přestal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stíhat někdejšího prezidenta samozvané Republiky Srbská Krajina za válečné zločiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený tank T-72 Jugoslávské lidové armády, Vukovar, 1991

Zničený tank T-72 Jugoslávské lidové armády, Vukovar, 1991 | Foto: Wikimedia Commons, Peter Denton, CC-BY-SA-2.0

Goran Hadžić se ze skladníka a řadového člena komunistické strany vypracoval až na premiéra a prezidenta chorvatských Srbů, kteří na počátku 90. let vyhlásili v Chorvatsku Republiku Srbská Krajina.

V roce 2004 ho mezinárodní tribunál v Haagu obvinil ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, včetně genocidy. Žalobci mu ale připisovali také loupeže, vraždy, střelbu na civilisty, deportace a další porušení mezinárodních práv. Celkem se jednalo o 14 zločinů.

Vztahovaly se především k bojům o Vukovar, což je jedno z nejdůležitějších měst na východě Chorvatska. Srbové tam mučili a zavraždili na 200 Chorvatů. Hadžić byl v těsném kontaktu se srbskými paravojenskými jednotkami, které se v oblasti Vukovaru pohybovaly.

Hadžiće se podařilo zadržet v červenci 2011. Tehdy byl posledním ze seznamu 161 osob, které mělo Srbsko dopadnout a vydat do Haagu.

Goran Hadžič | Foto: The Hague Justice Portal

V národním parku Fruška Gora ve Vojvodině proti němu zakročila speciální jednotka srbské policie, která na jaře téhož roku chytila generála Ratka Mladiće. Lesnatá oblast nabízela mnoho míst k úkrytu, jsou tam pravoslavné kláštery i vojenské objekty.

„Ke strategickému průlomu v pátrání došlo poté, co jsme zjistili, že se chystá prodat Modiglianiho obraz. Z toho jsme vyvodili, že mu došly peníze. Chytili jsme ho v lese – byl k nepoznání, měl falešné doklady a často měnil místa úkrytu,“ sdělil tehdy srbský žalobce pro válečné zločiny Vladimir Vukčević. Hadžić byl při zatýkání ozbrojen, zbraň ale nepoužil.

Soud v Haagu začal v roce 2012, o dva roky později ale Hadžićovi diagnostikovali nádor na mozku a proces byl pro špatný zdravotní stav obžalovaného přerušen a později i odložen na neurčito.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme