Zemřel chilský exdiktátor Augusto Pinochet

Ve věku jednadevadesáti let zemřel bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na chilskou televizi. Pinochet vládl v Chile v letech 1973 až 1990. Zemřel týden poté, co byl hospitalizován kvůli srdečním záchvatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Augusto Pinochet | Foto: AFP

Bývalý diktátor čekal v domácím vězení na proces, ve kterém je obviněn z údajného iniciovaní únosu a zabití dvou strážců Salvadora Allendeho. Pinochet jej odstranil z funkce prezidenta pučem v září 1973. Při následných represích připravil Pinochetův režim o život přes tři tisíce lidí. Další desetitisíce skončily ve vězení nebo v exilu.

Podle historika Vladimíra Nálevky se kapitola krušných dějin diktatury v Chile uzavřela. "S jeho jménem je spojena poměrně dlouhá doba teroristické a skutečně nelidské vlády v Chile. Čelil zhruba třem stovkám žalob. Jeho smrt v požehnaném věku jednadevadesáti let bude již definitivní tečkou, alespoň podle mého soudu, za oním obdobím vojenské diktatury v Chile," řekl historik.

Chilané přijali smrt bývalého diktátora Augusta Pinocheta různě. Část obyvatel země ho považuje za hrdinu, který zachránil zemi od nastolení komunistického režimu. Před nemocnicí, kde někdejší prezident zemřel, se shromáždili jeho přívrženci. Některé ženy plakaly a dav zpíval chilskou státní hymnu.

Oponenti režimu bývalého diktátora naopak přijali informaci o jeho smrti s úlevou, ne-li s radostí. Televize CNN vysílala záběry zhruba stočlenné skupiny, která oslavovala Pinochetovo úmrtí na jedné z ulic Santiaga.

Zuzana Gálová, Vilém Janouš, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme