Zemřel Christopher Reeve, legendární Superman

V New Yorku zemřel americký herec Christopher Reeve, představitel legendárního Supermana. Kromě filmového plátna proslavil tohoto muže i jeho statečný boj s ochrnutím po pádu z koně. Bylo mu 52 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christopher Reeve

Christopher Reeve | Zdroj: ČTK

Reeve se narodil 25. září 1952 v New Yorku. Herectví se věnoval už za univerzitních studií. V polovině 70. let se začal objevovat na plátně, v televizi i na divadelních prknech. V roce 1978 přišel zlom v jeho kariéře, když vyšel jako vítěz z konkurzu na Supermana.

První díl filmu s touto postavou byl třikrát nominován na Oscara a herce proslavil na celém světě. I proto zprávu o jeho úmrtí uvedly všechny hlavní televizní stanice. Třetí a především poslední čtvrtý díl z roku 1987 už ale bodovaly spíše v různých anketách o nejhorší efekty a nejhorší herecké výkony.

Reeve se ovšem snažil o to, aby nezůstal hercem jedné role. Jeho filmografie obsahuje přes čtyři desítky snímků, většinou televizních. Jedním z jeho posledních filmů před nehodou byl snímek Mimo podezření, kde si paradoxně zahrál muže odsouzeného k životu na vozíku.

Americkému herci se stala osudnou jeho láska ke koním. Při jezdecké soutěži ve Virginii v květnu 1995 vyletěl ze sedla a vzduchem překonal metr vysokou překážku, za níž dopadl přímo na hlavu. Utrpěl zlomeninu prvního a druhého krčního obratle, při níž byla porušena mícha i nerv, který zabezpečuje činnost bránice, a tedy i dýchání.

Život mu zachránila okamžitá lékařská pomoc, zranění jej však připravilo o jakoukoli možnost pohybu; dokonce i dýchání mu musely zabezpečovat přístroje. Někdejší Superman ale ukázal obdivuhodnou vůli po životě a nezměrnou trpělivost.

Usilovným cvičením Reeve během devíti let svůj stav výrazně zlepšil. Čtyři až pět hodin denně opakováním jednoduchých cviků za pomoci své ošetřovatelky. Po více než pěti letech najednou zjistil, že dokáže pohnout ukazováčkem na levé ruce. Podařilo se mu také znovu získat cit v některých částech těla.

Po měsících rehabilitace, která mu umožnila dýchat samostatně delší dobu, se pustil v Kongresu do lobování za lepší pojištění proti fatálním poraněním. "Naši volení zástupci by měli vědět, že peníze určené na výzkum nejsou k tomu, aby se s nimi spekulovalo, nejsou vyhozené oknem. Měly by pomáhat zmírnit bolest a utrpění a stejně tak pomoci americké ekonomice," prohlásil Reeve.

Reeve také energicky podpořil výzkum kmenových buněk, spojený s klonováním, mimo jiné i proto, že i s tím spojoval naděje na překonání svého ochrnutí. Tato otázka se nakonec stala jedním z bodů kampaně před letošními prezidentskými volbami ve Spojených státech a senátor John Kerry se o Reevovi zmínil v pátek při debatě prezidentských kandidátů v St. Louis.

V květnu 2002 spolu s manželkou Danou otevřeli centrum, které učí ochrnuté lidi větší samostatnosti a pomáhá jim tak v návratu do života. Aktivní je i rodinná nadace Reevových, která rozděluje peníze vědcům, kteří hledají cestu jak napravit fatální poranění míchy.

Už rok po nešťastném závodě zazněl Reevův hlas ve videohře Devět. K hranému filmu se vrátil v roce 1997, nejprve jako režisér televizního snímku Za soumraku. Při natáčení remaku slavného Hitchcockova Okna do dvora byl výkonným producentem, zahrál si ale i titulní postavu muže upoutaného na vozík, který se náhodou stane svědkem vraždy.

Jeho statečný boj nevydrželo srdce. V sobotu upadl po srdeční zástavě do bezvědomí a v kómatu byl převezen do newyorské nemocnice Northern Westchester Hospital, aniž se tam probral k vědomí. Reevův pohnutý život se naplnil včera ve 23:30 SELČ, kdy ve věku 52 let zemřel.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme