Milovník vína se silným přízvukem. Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe

Po vážné nemoci zemřel v noci na středu dánský princ Henrik. Třiaosmdesátiletý šlechtic zesnul v sídle královské rodiny severně od Kodaně, kam byl nedlouho před tím převezen z nemocnice. Informoval o tom úřad panovnice. Kdo byl milovaný a kritizovaný manžel královny Margrethe?

Kodaň (Aktualizováno: 6:59 14. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Henrik a královna Margrethe v roce 2014. | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

„Jeho královská výsost princ Henrik zemřel v úterý 13. února ve 23.18 (SEČ) na zámku Fredensborg,“ uvedl královský palác v prohlášení, podle něhož byli u lože umírajícího přítomni jak královna, tak synové Frederik a Joachim.

Princ Henrik se dostal na přední strany nejen dánských novin v srpnu 2017, kdy oznámil, že nechce být pohřben vedle královny. Tehdy uvedl, že je nešťastný, protože ho královna nikdy neuznala jako sobě rovného. Královský palác později oznámil, že princ trpí demencí.

Jeho oficiální titul byl princ manžel, tedy manžel vládnoucí panovnice. Henrik často mluvil o frustraci z toho, že se nikdy nestal králem. V Dánsku je tradicí, že se princezna stává královnou v momentě, kdy její manžel usedne na trůn, v případě obrácených rolí se ale muž králem nestává.

V roce 2009 Dánové podpořili myšlenku rovnosti pohlaví v případech nástupu na trůn v referendu. Henrik to v té době okomentoval s tím, že doufá, že muži budou stejně rovnocenní jako ženy. Po tomto výroku se na krátkou dobu v parlamentu debatovalo, že by se princi Henrikovi mohl udělit titul král. Žádný zákon ale nikdy schválen nebyl.

Barevné oblečení a umění

Na konci ledna byl Henrik hospitalizován s plicní infekcí. Ve vážném stavu jej pak v úterý převezli z nemocnice na rodinné sídlo vzdálené asi 35 kilometrů severně od Kodaně, kde pravidelně spolu s chotí pobýval část roku a přál si tam strávit i své poslední chvíle.

Princ Henrik na archivním snímku z roku 2014. | Foto: Scanpix Denmark/Keld Navntoft | Zdroj: Reuters

Henrik byl Dány kritizovaný i milovaný za jeho aristokratické způsoby, které nejlépe vystihovalo jeho barevné oblečení a silný francouzský přízvuk. Velkou oblibu si v posledních letech získal především u dánské mládeže, které se zalíbil porušováním norem, píše agentura Reuters.

V roce 2016 se vzdal svého titulu prince manžela a odešel do důchodu. Většinu času pak trávil na soukromé vinici Château de Cayx ve Francii.

Henrik byl známý jako milovník vína a jídla, ale také jako vášnivý umělec, který psal básně, vytvořil několik soch a psal knihy o vaření. Ve Fredensborgu se zase rád procházel se svými psy po veřejném parku.

Henrik se narodil ve Francii v roce 1934 a Margrethe si vzal v roce 1967. Spolu mají dva syny, korunního prince Frederika a prince Joachima.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme