Zemřel George Harrison

Na hudební Olymp odešel rockový kazatel George Harrison. Nejmladší člen legendární skupiny Beatles podlehl v boji s rakovinou a zemřel v Los Angeles ve Spojených státech ve věku 58 let. "Zemřel klidně v přítomnosti své ženy Olivie a syna Dhaniho," řekl agentuře AP nejmenovaný přítel rodiny. Harrisonovi letos lékaři zjistili rakovinu plic a nádor na mozku, kvůli nimž se léčil se v experimentální nemocnici na Staten Islandu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Harrison | Zdroj: ČTK

V posledních letech, kdy věděl o své nemoci se uchýlil do ústraní se svými nejbližšími. Harrison byl již v roce 1997 operován na rakovinu hrtanu, vyvolanou zřejmě náruživým kuřáctvím. Později u něj lékaři diagnostikovali také rakovinu plic a mozkový nádor. Letos v červnu absolvoval ve Švýcarsku experimentální ozařovací léčbu. V prosinci 1999 unikl smrti při konfliktu s vetřelcem, který se v noci vloudil do jeho domu v britském Oxfordshiru. Po nynější Harrisonově smrti tak zůstávají naživu už jen dva členové legendární skupiny - Paul McCartney a bubeník Ringo Starr.

Smrt člena legendární skupiny Beatles George Harrisona zaskočila také českého prezidenta Václava Havla. Ten patřil k milovníkům Brouků, patřili k době jeho mládí. Láska českého prezidenta Havla k rockové hudbě je známá. Často se setkával s hudebníky z celého světa - členy britské skupiny Rolling Stones, Paulem Simonem, folkovou legendou Joan Baezovou a zakládajícím členem kultovní skupiny The Velvet Underground Lou Reedem.

George Harrison, kytarista, skladatel, producent se narodil 25.února 1943 v anglickém Liverpoolu. Byl sice zakládajícím členem skupiny Beatles, ale jako nejmladší člen strávil několik let ve stínu Lennona a McCartneyho. V ranné éře tedy neměl příležitost uplatnit na deskách Beatles svůj autorský talent. Jeho píseň Something se poprvé dostala na A-stranu singlu až v době posledního alba Abbey Road. Stal se tak další silnou autorskou osobností. V roce 1968 byl prvním Beatlem, který vydal nahrávku nezávisle na skupině soundtrack Wonderwall.

V roce 1969 se stal producentem více interpretů na desce Hare Krishna Mantra. Koncem sedmdesátých let vychází elpíčko All Things Must Pass. Po rozpadu Beatles byl Harrison prvním ze skupiny kterému album kralovalo na nejvyšším vrcholu americké hitparády. V roce 1971 se Harrisonovi dostává druhé pocty, jako prvnímu ex-Beatlovi se singlem My Sweet Lord, se dostal na první místo jak v britské, tak americké hitparády.

V létě 1974 založil vlastní nahrávací značku Dark Horse. Později se George Harrison na veřejnosti objevoval jen zřídka. Po zavraždění Johna Lennona v roce 1980 natočil jako poctu singl All Those Years Ago, na němž hostovali Paul Mc Cartney a Ringo Starr. S Ringem a Yoko Ono se v roce 1988 zúčastnil ceremoniálu, při němž byli Beatles uvedeni do rock'n'rollové Dvorany slávy. V devadesátých letech vystupoval v rozhlasovém programu Simona Batese na stanici BBC Rádio 1, kde podporoval charitativní projekt své ženy, který je určený na pomoc v Rumunsku.

Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme