V 87 letech zemřel John Young. Muž, který chodil po Měsíci, a velitel posádky Apollo 16

Astronaut, zkušební pilot, člen posádky Gemini 3 a velitel posádky Apollo 16. John Young zemřel v pátek večer ve věku 87 let, informuje o tom agentura AP. Young podlehl komplikacím zápalu plic, oznámila vesmírná agentura NASA. Astronaut naposledy vydechl doma v Houstonu.

Washington (Aktualizováno: 20:07 6. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Young (na snímku vlevo) na fotografii společně s Robertem Crippenem. | Foto: NASA | Zdroj: NASA/Reuters

„NASA a svět dnes přišli o průkopníka. Kariéra Johna Younga pokrývala tři generace vesmírných letů,“ cituje agentura AP inženýra NASA Roberta Lightfoota. „John byl jedním z těch, kteří díky své statečnosti a odhodlání odstartoval úspěchy naší země ve vesmíru,“ dodal.

Young byl v pořadí devátým člověkem, který se procházel po Měsíci. Podle vesmírné agentury byl jejím prvním astronautem, který letěl do kosmu šestkrát.

Jeho vesmírná kariéra trvala 42 let až do roku 201, kdy odešel do důchodu. Stal se tak vůbec nejdéle sloužícím astronautem NASA. Ostatní členové posádky si ho vážili pro jeho odhodlání chránit posádku.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme