Zemřel konstruktér legendární sovětské pušky Michail Kalašnikov

V ruském městě Iževsk dnes zemřel Michail Kalašnikov. Konstruktérovi legendární sovětské útočné pušky AK-47 bylo 94 let. Jeho vynálezu se stovky milionů kusů a mnozí ji považuji za nejdůležitější zbraň 20. století - zabila prý nejvíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel konstruktér legendární sovětské pušky AK-47 MIchail Kalašnikov | Foto: ČTK

Kalašnikov v poslední době trpěl různými zdravotními problémy. Před měsícem, 17. listopadu byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče se žaludečním krvácením.

„Udělat něco jednoduchého je tisíckrát těžší než udělat něco složitého. Jako veterán z druhé světové války jsem věděl, že s tou zbraní nebudou zacházet experti, ale obyčejní vojáci, jako jsem byl já,“ prohlásil Michail Kalašnikov.

Přehrát

00:00 / 00:00

O legendárním sovětském samopalu AK-47 a jeho vynálezci Michailu Kalašnikovi mluvil vojenský analytik Martin Koller

Ze své zbraně nedostal Kalašnikov ani haléř, protože nebyla patentována. Kromě Sovětského svazu se tak kalašnikovy vyráběly pod jiným označením v 31 státech.

Za svou kariéru navrhl Kalašnikov na 150 různých střelných zbraní. Sovětský svaz a Rusko konstruktéra odměnily nejvýznamnějšími vyznamenáními. Pro svou automatickou pušku se ale možná inspiroval v Německu.

„Nelze vyloučit, že koncepčně vychází do určité míry z německého typu Sturmgewehr vzor 43, který byl konstruován obdobně,“ vysvětluje vojenský analytik Martin Koller.

Stejně jako puška „kalašnikov“ byla i německá zbraň konstruovaná na zkrácený puškový náboj a měla segmentovný třicetiranný zásobník.

Kalašnikov podle něj sice zbraň zkonstruoval, ale její první verze byla nefunkční. „Takže do konstrukce zásadním způsobem zasáhl šéf konstrukčního střediska,“ vysvětluje analytik Koller.

„Ovšem Kalašnikov jako mladý svazák byl – řekněme – mediálně perspektivnější, proto se stal hlavním konstruktérem a opěvovanou osobností on, nikoliv starý generál,“ dodává.

Mosambik

Zbraň je pověstná odolností, spolehlivostí a jednoduchým ovládáním. "Kalašnikov" v modernější verzi ze 70. let byl oblíbenou zbraní Usámy bin Ládina.

Podle odhadů se těchto pušek vyrobilo již kolem stovky milionů a zbraň se objevila i na státních znacích několika zemí a je například na vlajce Mosambiku.

Ruská armáda v současnosti paradoxně hledá moderní náhradu za Kalašnikovovu zbraň, které má stále plné sklady. Většina exportu z Iževska tak směřuje na americký trh, kde se uchytily civilní verze "kalašnikovů", prodávané pod názvem Sajga.

Tereza Bartůňková, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme