Zemřel Manuel Noriega. Bývalému panamskému diktátorovi bylo 83 let

Zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega. Oznámil to panamský prezident Juan Carlos Varela. Někdejšímu samozvanému vládci Panamy bylo 83 let, od března byl kvůli komplikacím po operaci mozku na jednotce intenzivní péče. Kvůli operaci byl dočasně propuštěn z vězení, kde si odpykával dvacetiletý trest, mimo jiné za vraždy politických oponentů v 80. letech.

Ciudad de Panamá (Aktualizováno: 9:30 30. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manuel Noriega na snímku z října 1989. | Foto: Alberto Lowe | Zdroj: Reuters

Generál Manuel Noriega oficiálně nikdy nebyl prezidentem středoamerické země, ale přesto ji fakticky v letech 1983 až 1989 vládl.

Noriega léta předával tajné informace americké CIA. Washington výměnou toleroval jeho obchod s drogami. Nakonec se vzájemné vztahy zhoršily a Noriegu po šesti letech vlády v roce 1989 svrhla armáda Spojených států vyslaná prezidentem Georgem Bushem. Důvodem byly vazby na kolumbijský drogový kartel.

Noriega podle Bushe povzbuzováním protiamerických nálad ohrozil životy tisíců Američanů. Invazi zdůvodňoval i snahou chránit demokracii a neutralitu pásma okolo Panamského průplavu.

Vojáci po Noriegovy pátraly od domu k domu. Diktátor se skrýval na vatikánské ambasádě, kterou pak americké jednotky přes týden obléhaly. Noriegu vyhnaly třeba pouštěním hlasité heavy-metalové hudby.

Podle OSN při invazi přišlo o život kolem 500 panamských civilistů.

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení.

Ondřej Klapal, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme