Zemřel náš přítel, jeden z našich, říkají Poláci o úmrtí Havla

Zemřel velký přítel Polska, zemřel jeden z našich, tak komentují naši severní sousedé úmrtí Václava Havla. Poláci na důkaz úcty stáhli na prezidentském paláci v centru Varšavy vlajky na půl žerdi. Václav Havel byl totiž v Polsku mimořádně oblíbený.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát na prezentaci knihy Václava Havla v Krakově

Plakát na prezentaci knihy Václava Havla v Krakově | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Zřejmě největším Havlovým polským přítelem byl spisovatel a novinář Adam Michnik, šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza. „S Havlem jsme byli přátelé od roku 1978, kdy jsme se poprvé potkali na Sněžce. Tehdy došlo k propojení disidentských hnutí. Samozřejmě, že jsem ale znal všechny jeho dřívější texty,“ vzpomíná pro Český rozhlas Adam Michnik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek zpravodaje ČRo ve Varšavě Petra Vavroušky si můžete také poslechnout

Tajné schůzky na zelené hranici byly legendární a pro Václava Havla a československý disent velmi důležité. „My jsme měli kontakty i s jinými opozičními či disidentskými hnutími v komunistickém světě, ale nejtěsnější jsme měli právě s Poláky,“ řekl Českému rozhlasu před dvěma lety Václav Havel ve Vratislavi.

Adam Michnik s ním byl v pravidelném kontaktu. Deník Gazeta Wyborcza tisknul zásadní Havlovy texty. „Přišel jsem o přítele, který byl zároveň jedním z nejuznávanějších lidí druhé poloviny 20. století. Pro nás všechny byl vzorem. Kvůli tomu, jak přemýšlel, jak se choval, jaké hodnoty vyznával,“ říká Adam Michnik.

Fakt, že byl Václav Havel mimořádně oblíbený i v Polsku potvrzuje bývalý polský prezident Alexandr Kwasniewski. „Havel zejména v prostředí polské inteligence plnil jakousi roli lídra, který Polsku chyběl. Lech Walesa byl totiž úplně jiný. To byl dělník, který dokázal ovládat davy. Naopak Václav Havel potvrdil, že ničit totalitní režim se dá i s pokorou a klidem,“ říká Kwasniewski a dodává:

Adam Michnik, bývalý disident a šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza uvádí Václava Havla | Foto: Martin Dorazín

„On byl totiž neobyčejně skromný, nikdy nezvýšil hlas, mluvil velmi pomalu, ale moudře. Bylo fascinující, že v jeho drobné postavě bylo tolik síly, která dokázala bojovat například za lidská práva. Proto jsem si ho velmi vážil,“ přiznává Alexandr Kwasniewski. Podobná slova volí na adresu Václava Havla také další polský exprezident Lech Walesa.

„Rád jsem s ním debatoval, protože velmi rychle nacházel řešení nejrůznějších problémů. A dokázal je teoreticky aplikovat. Málokdy se potká takový člověk. Velmi jsem si ho vážil a obdivoval jsem ho. Dnes cítím kvůli jeho úmrtí velkou ztrátu,“ řekl Českému rozhlasu Walesa. A stejně reagoval i Adam Michnik.

„Kdysi jsme měli v Polsku heslo Havel na Wawel. Záviděli jsme vám Čechům takového prezidenta. Dnes už ale není čas na závist ale na radost, že někdo takový mezi námi byl, že byl prezidentem sousední země,“ říká Michnik. Ale Václav Havel zase dokázal ocenit Poláky. „Lidé jsou zde ochotni leccos obětovat pro svou svobodu. Možná se neumějí tak dobře jako Češi přikrčit,“ řekl před lety na dresu Poláků Václav Havel.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme