Zemřel nejbohatší Polák, jeho majetek se odhaduje na čtyři miliardy dolarů

Nejbohatší Polák Jan Kulczyk zemřel v úterý v noci ve Vídni. Bylo mu 65 let. Podnikal ve finančnictví a investicích. Podle mluvčí své firmy podlehl komplikacím po operaci. Ve vídeňské nemocnici měl údajně podstoupit drobný kardiochirurgický zákrok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kulczyk | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Americký časopis Forbes letos odhadoval jeho majetek na víc než 4 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 100 miliard korun.

Kulczyk se považoval za vlastence a byl otevřený k novinářům. V roce 1988 získal mimo jiné výhradní zastoupení automobilů Volskwagen v Polsku a vydělaný kapitál použil na založení investiční firmy.

O tři roky později pak vznikl Kulczyk Holding. Podnikal v Evropě, Africe, Jižní Americe i v Asii. Ropu hledaly jeho firmy ve 22 zemích na čtyřech kontinentech.

Vyznamenal ho prezident

Kulczyk často přebíral podíly ve státních firmách, které pak se ziskem prodával zahraničním koncernům. Tak tomu bylo v případě pojišťovny Warta, prodané belgické firmě KBC, nebo polských telekomunikací, které nakonec převzal France Telecom.

„Říkával o sobě, že je ryba, která se nejlépe cítí v divoké řece, v klidném rybníku by zemřel nudou," poznamenal polský deník Gazeta Wyborcza o Kulczykově podnikatelské dráze, která začala již v roce 1981 po studiu mezinárodního práva a zahraničního obchodu.

Minulý měsíc polský prezident Bronisław Komorowski udělil Kulczykovi vysoké státní vyznamenání za podporu polské kultury.

ČTK, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme