Zemřel novinář z 'Vražedných polí' Sydney Schanberg, referoval o nástupu Rudých Khmerů

Ve věku 82 let zemřel bývalý korespondent listu New York Times Sydney Schanberg, který získal Pulitzerovu cenu za pokrývání událostí v Kambodži v roce 1975. Jeho články a vzpomínky se staly inspirací pro film Vražedná pole popisující nástup Rudých Khmerů k moci a následnou genocidu milionů lidí. S informací o úmrtí novináře přišel New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kambodža si připomíná 40 let od zahájení teroru Rudých Khmérů. Lokalita Killing Fields | Foto: Reuters

Schanberg podle jeho bývalého kolegy a přítele Charlese Kaisera zemřel v Poughkeepsie na srdeční infarkt již v úterý.

V roce 1975 Sydney Schanberg se svým kambodžským asistentem a tlumočníkem Dithem Pranem ignorovali nařízení šéfredaktorů New York Times a na rozdíl od většiny západních novinářů nebo diplomatů zůstali v Kambodži, kde převzali moc Rudí Khmerové.

Jen díky Pranovi si Schanberg zachránil život. Oběma se podařilo získat útočiště na francouzské ambasádě, nicméně Pran ji musel opustit a ukrývat se v přírodě. Skončil v pracovním táboře. Schanberga mezitím evakuovali do Thajska.

Tam se nakonec podařilo uprchnout i Pranovi. Právě on začal o Kambodži a řádění Rudých Khmerů mluvit jako o „vražedných polích“. Pran zemřel v Thajsku v roce 2008. Film Vražedná pole, který natočil režisér Roland Joffé v roce 1984, získal tři Oscary.

Během vlády Rudých Khmeru v Kambodži v letech 1975 až 1979 bylo brutálně vyvražděno 1,7 milionů obyvatel země. Některé zdroje ale mluví až o 3 milionech obětí.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme