Zemřel polský herec Stanislaw Mikulski, seriálový kapitán Kloss

Zemřel legendární kapitán Kloss. Přesněji řečeno polský herec Stanislaw Mikulski, který ztvárnil hlavního hrdinu polského seriálu S nasazením života. Bylo mu 85 let a Poláci ho považují za filmovou i divadelní ikonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský herec Stanislaw Mikulski, seriálový kapitán Kloss | Foto: pl.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0, uživatel Cezary p

Kapitán Kloss dominoval jako hrdina polské televizi v druhé polovině 60. let. Seriál S nasazením života byl ale známý i za hranicemi země.

Úspěch u diváků si získal v celém sovětském bloku, včetně tehdejšího Československa, a dočkal se nespočetných repríz.

Seriál přináší dobrodružství mladého Poláka Stanislawa Kolického. Uprchlík z nacistického zajetí nabídne své služby sovětské rozvědce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel polský herec Stanislaw Mikulski, kapitán Kloss ze seriálu S nasazením života. Jeho život připomněl zpravodaj z Polska Vít Pohanka.

Dokonale ovládá němčinu a je neuvěřitelně podobný zajatému německému důstojníkovi. Proto se začne vydávat za něj a vyzvídat v německé vojenské rozvědce. Nejprve jako poručík a později jako kapitán Hans Kloss.

Divákům nabízel napínavý dobrodružný příběh i hrdinkami a hrdiny, kteří disponovali sexappealem. Mikulski na tom měl lví podíl.

Mimo Polsko se přitom moc neví, že role kapitána Klosse byla pro něj jen jednou z mnoha. Poprvé na sebe upozornil už v 50. letech ve válečném dramatu Andrzeje Wajdy s názvem Kanály, které se odehrává během varšavského povstání.

Stanislaw Mikulski hrál v desítkách polských filmů a také v nejprestižnějších divadlech. Dostal dvě desítky hereckých i státních ocenění a vyznamenání. K roli kapitána Klosse se ale vždycky hrdě hlásil.

Zahrál si dokonce v novém filmovém pokračování příběhu, který měl premiéru v roce 2012. České televizi tenkrát řekl: „Hercova práce a kariéra nekončí v 65 letech. Hraje tak dlouho, jak může.“

Opravdu hrál téměř do konce. Z filmového plátna a divadelních prken se rozhodl odejít před dvěma lety, když mu bylo 83 let.

Vít Pohanka, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme