Zemřel přední americký diplomat Richard Holbrooke

Ve Washingtonu zemřel Richard Hobrooke - jedna z nejvýraznějších postav americké diplomacie posledních dvaceti let. Holbrooke nepřežil komplikace po operaci praskliny v aortě. V nemocnici byl devětašedesátiletý diplomat už od pátku. Smrt předního amerického vyjednavače oficiálně potvrdil Bílý dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holbrooke působil jako mimořádný vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu | Foto: AFP

„Richard Holbrooke slouží téhle zemi skoro padesát let,“ oceňoval kvality svého vyslance pro Afghánistán a Pákistán prezident Obama jen několik hodin předtím, než diplomat zemřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl zvláštní zpravodaj v Srbsku Martin Dorazín a komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Byl architektem dohod, které ukončily jatka na Balkáně,“ připomněl prezident Obama Holbrookovo působení v devadesátých letech, které korunoval jako jeden z hlavních iniciátorů Daytonských smluv. Ty ukončily v roce 1995 válku v Bosně.

„Válka v té době ještě na několika místech trvala a Richard Holbrooke proto sezval veškeré hlavní aktéry včetně prezidentů Srbska a Chorvatska na americkou základnu ve státě Ohio, kde je pod obrovským tlakem a s obrovskou energií donutil, aby podepsali kompromis, který dneska není moc dobrý,“ okomentoval vznik Daytonské dohody zvláštní zpravodaj v Srbsku Martin Dorazín.

Jeho nesmlouvavý, podle mnohých názorů konfrontační styl vyjednávání mu získal obdivovatele i odpůrce. Na Balkáně hlavně mezi Srby. Podle některých tvrzení měl například údajně zaručit někdejšímu vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi beztrestnost před Mezinárodním tribunálem v Haagu výměnou za ochotu přistoupit k jednání s bosenskými Muslimy a Chorvaty. Později prý Richard Holbrooke na svůj slib příhodně zapomněl. On sám to ale vždycky označoval za lež.

Jako mimořádný vyslanec prezidenta Baracka Obamy v Afghánistánu a Pákistánu působil Holbrooke od ledna 2009. V minulosti byl také americkým velvyslancem v Německu a v OSN a vysloužil si také sedm nominací na Nobelovu cenu míru.

V každém případě je nezpochybnitelné, že s jeho odchodem ztrácejí Spojené státy jednu z největších postav americké diplomacie posledních dvaceti let. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová Richarda Holbrooka v první reakci na jeho úmrtí označila za vášnivého obránce amerických zájmů, tvůrce dějin a státníka.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Ondřej Himmer, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme