Zemřel první pokořitel nejvyšší hory světa Edmund Hillary

Ve věku 88 let zemřel v aucklandské nemocnici slavný horolezec Edmund Hillary - první pokořitel Mount Everestu. Na nejvyšší horu světa vystoupil už před více než půlstoletím. Od té doby podnikl i výpravy k oběma zemským pólům. Ještě loni navštívil Hillary Nepál, kde pomáhal budovat školy a nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edmund Hillary | Foto: AFP

Novozélandská premiérka Helen Clarková ho označila za nejslavnějšího Novozélanďana, který kdy žil. Hillarymu se dostalo i mnoho poct - britská královna mu udělila hned dva řády. Stal se také prvním Novozélanďanem, jehož podobizna se ještě za jeho života dostala na bankovku.

Na nejvyšší horu světa vystoupil Hillary 29. května 1953 s nepálským Šerpou Tenzingem Norkejem. Televizi BBC uvedl, jaké pocity ho při tomto historickém výstupu provázely:

"Když jsme se dostali na vrchol, ani jsem nepociťoval nějaké obrovské vzrušení, jak by mohli mnozí očekávat. Byli jsme unavení, na posledním úseku jsme dost dřeli. Pociťoval jsem spíš uspokojení a asi také trochu překvapení."

Hillaryho zdravotní stav se zhoršoval od dubna, kdy upadl během návštěvy Nepálu. V posledních dnech ho trápil zápal plic, zemřel ale na infarkt, a to ve čtvrtek večer středoevropského času.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme