Zemřel rakouský exministr Mock. Po revoluci přestřihl s Dienstbierem dráty na hranicích

Zemřel někdejší rakouský ministr zahraničí a vicekancléř Alois Mock. Bylo mu 82 let, informovala rakouská tisková agentura APA. Mock v prosinci 1989 spolu s tehdejším československým ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem symbolicky přestřihli ostnaté dráty na společné státní hranici. O několik měsíců dříve v červnu 1989 Mock stříhal dráty železné opony i na hranicích s Maďarskem.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský exministr zahraničí Alois Mock (vlevo) v prosinci 1989 spolu s tehdejším československým ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem symbolicky přestřihli ostnaté dráty na společné státní hranici | Foto: Vít Korčák | Zdroj: ČTK

Nynější rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz označil úmrtí Aloise Mocka za obrovskou ztrátu nejen pro Rakousko, ale i pro Evropu. Mock stál v čele rakouského úsilí o vstup do Evropské unie, ke které se Vídeň přičlenila v roce 1995.

Od roku 2012 každoročně v rámci takzvaných Dnů tolerance uděluje nadace, kterou Mock založil, cenu nesoucí jméno někdejšího šéfa rakouské diplomacie.

Ocenění je vyznamenáním za přínos v oblasti politiky, vědy, školství a publicistiky k institucionálnímu a ekonomickému sjednocení Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme