Zemřel režisér Michelangelo Antonioni

Filmový svět ztratil dalšího velkého režiséra. Včera, tedy ve stejný den jako Švéd Ingmar Bergman, zemřel Ital Michelangelo Antonioni. Spolu s Federikem Fellinim a Luchinem Viscontim patří k režisérům, kteří proslavili italskou kinematografii. Antonioni vytvořil filmy, které budily velmi rozdílné reakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michelangelo Antonioni | Foto: lt.wikipedia.org

Začínal jako scénárista s Desantim a Fellinim. V roce 1950 realizoval svůj první film - Příběh jedné lásky, kde se už rýsuje jasně jeho přístup k filmové tvorbě. Zápletka téměř detektivní a psychologická introspekce. V 60. letech je už uznávaným režisérem s filmy Dobrodružství, Noc a Zatmění. Jeho múzou byla tehdy herečka Monica Vittiová.

K nejúspěšnějším filmům se řadí Blow-up z roku 1966 a Zabriskie point z roku 1970. Film, který se se svou závěrečnou scénou exploze všeho, co reprezentuje konzumní společnost, a s hudebním doprovodem skupiny Pink Floyd, stal symbolem tehdejší mladé generace.

Antonioni zemřel v 94 letech v rodné Ferraře, kde ho také ve čtvrtek pohřbí.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme