Zemřel ruský letecký konstruktér Michail Simonov

Ve věku osmdesáti dvou let zemřel v Moskvě letecký konstruktér Michail Simonov, tvůrce bojových letadel Suchoj. Simonovova kancelář zkonstruovala jeden z nejlepších ruských stíhacích bombardérů Su-27, ale také uznávané sportovní letouny. Michail Simonov měl také úzký vztah k českému letectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadla a větroně | Foto: Jan Rosenauer

Při studiu letecké univerzity si Simonov přivydělával výukou pilotáže mladých letců a vlekáním větroňů. Jako schopný pilot a konstruktér pak byl vyzván, aby zkonstruoval nový dvoumístný větroň pro tehdejší sovětské aerokluby.

„Když se hledalo, jaké letadlo by to mělo být, zhlédli se v československém větroni Pionýr, který konstruovala skupina pana Štruse. Nakonec zakoupili licenci a větroň nechali překonstruovat pro ruské hrubé meteorologické podmínky – velkou zimu, rozdíly teplot,“ říká prezident Letecké amatérské asociace České republiky Jan Brzkovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Letecké amatérské asociace České republiky Jan Brzkovský vzpomíná na konstruktéra Michaila Simonova

Hlavním konstruktérem byl Simonov a tímto strojem se započala jeho cesta za vynikajícím postavením leteckého konstruktéra.

„Byl to všestranně talentovaný člověk a velmi moderní. Například v roce 1987 jsem měl příležitost mít s ním dlouhé rozhovory. On nabízel nové cesty ve sportovním letectví a navrhoval, abychom vytvořili ve Zlíně společnou česko-ruskou konstrukční kancelář na vývoj sportovních a turistických letadel. Byl přesvědčen, že perspektiva sportovního letectví je v turismu, v poznávání lidí,“ vypráví Brzkovský.

Připomíná zároveň, že všichni s ním sice spojují především stíhací letouny Suchoj Su-27, ale Simonov stál také za vznikem moderních akrobatických letadel, například Suchoj Su-26 a dalších variant v kategoriích unlimitid, které dlouho vládly celému světu v akrobacii.

Lucie Maňourová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme