Zemřel Saddám? Nikdo neví

Je Saddám Husajn živ, nebo mrtev? To je otázka, na kterou stále nepadla odpověď. Americká výzvědná služba zachytila rozhovor bývalých iráckých představitelů, který napovídá, že by diktátor mohl být mrtvý. Zemřít mohl po pondělním bombardování jedné z budov v Bagdádu. Americkým jednotkám se ale sám vzdal první vysoký představitel Saddámova režimu, generál Amír Saadí. Informovala o tom německá veřejnoprávní televizní stanice ZDF.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: ČTK

Americké deníky Washington Post a New York Times napsaly, že Husajn mohl přece jen zahynout při pondělním bombardování jedné z budov v bagdádské obytné čtvrti Mansúr. Čtyři tunové pumy zanechaly na místě obrovský kráter. Podle amerických zpravodajců se v domě měla konat schůzka několika iráckých vedoucích činitelů a příslušníků zpravodajských služeb za účasti Saddáma a jeho synů Udaje a Kusaje.

Nicméně skutečnost, že dosud nebyly v troskách oné budovy nalezeny hmatatelné důkazy, brání představitelům rozvědky potvrdit pouze na základě několika rozhovorů, že bývalý diktátor je skutečně po smrti. Navíc hovořícími nebyli Saddámovi nejbližší spolupracovníci. Neví se také, jestli se jednalo nelíčený rozhovor, nebo o fingovanou léčku, upozornil dále ve washingtonském listu.

Jednoznačnou odpověď nedal v televizi CNN ani americký brigádní generál Vincent Brooks. "Z mnoha zdrojů přicházejí různé zprávy, které si vzájemně odporují. Mnoho představitelů Saddámova režimu bylo zabito spolu se svými vojáky nebo zajato,někteří se prostě vrátili domů. Klíčové vůdce hledáme."

Prvním pokusem o fyzickou likvidaci Saddáma Husajna bylo americké bombardování rezidenčního areálu na předměstí Bagdádu, kterým 19. března válka s Irákem začala. Od té doby není Saddámův osud jasný. Irácký vůdce se sice objevil na televizní obrazovce s řadou projevů a podle odborníků šlo nejspíše o autentické záběry. Není však jisté, kdy byly pořízeny a zda nejde o předtočené videozáznamy.

Podle prezidenta George Bushe je teď prioritou amerických sil v Iráku odstranění jakýchkoliv známek režimu Saddáma Husajna. Nevím, zda je dosavadní irácký prezident živ nebo mrtev, ale jedno vím jistě, že už nemá moc, dodal Bush.

Saddámův vědecký poradce se vzdal před kamerami

Zatímco Saddámův osud zůstává záhadou, Američané už drží generála Amíra Saadího. Odpůrce zbrojních inspekcí a poradce Saddáma Husajna pro vědu se vzdal Američanům okázale před objektivy kamer německé veřejnoprávní televize ZDF. Irácký štáb televize ho doprovázel na jeho vlastní žádost.

Generál Amír Saadí figuruje na listině 55 nejhledanějších iráckých vůdců, který vydalo vrchní vedení ozbrojených sil USA. Nyní mu hrozí trest smrti nebo přinejlepším doživotí. Saadí je vůbec prvním z vrcholných iráckých představitelů, který se ocitl v rukou Američanů.

Jitka Malá, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme