Zemřel spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs

Ve Spojených státech zemřel spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs. V 56 letech podlehl dlouhému boji s následky rakoviny slinivky břišní. Zpráva o Jobsově smrti přišla pouhý den po oznámení novinek firmy Apple.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve Jobs

Steve Jobs | Zdroj: Reuters

Podle většiny odborníků odešel jeden z největších světových vizionářů vyspělých technologií a taky jeden z nejvlivnějších podnikatelů vůbec. Jeho dílem jsou revoluční přístroje, jako je iPod nebo iPhone.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Stevu Jobsovi a jeho roli v Applu mluvil na Radiožurnálu internetový odborník Daniel Dočekal

Americký prezident Barack Obama ho označil za ztělesnění amerického důvtipu a vynalézavosti. Napsal, že Steve patřil k největším americkým inovátorům, byl dost statečný na to, aby myslel jinak, dost odvážný na to, aby uvěřil, že změní svět, a dost talentovaný, aby to mohl uskutečnit.

Jobsův kamarád a konkurent Bill Gates připomněl, že pro všechny, kteří s ním pracovali, to byla velká čest. Podle něj může Jobsův vliv přetrvat generace.

„Neznám na téhle planetě jiného člověka, kdo tak zásadním způsobem v posledních třech desetiletích ovlivnil vývoj naší kultury,“ řekl v rozhovoru pro BBC uznávaný odborník na moderní technologie Stephen Fry.

„Pomocí technologií dneška vytvářel technologie budoucnosti. Neustále tlačil na inženýry a snažil se je přimět k tomu, aby vytvořili něco, co v danou chvíli ještě nebylo v jejich silách. Ale i tak nakonec uspěl. Steve Jobs vytvořil věci, které teď používají miliardy lidí po celé světě a které jim dělají radost,“ vzdal Jobsovi hold ve vysílání televize CNN spoluzakladatel Applu a kamarád Steve Wozniak.

„Steve Jobs byl jedním z mála představitelů dnes nečetné skupiny průkopníků, kteří dokázali spojit technický talent, cit pro průmyslový design a marketingovou obratnost se schopností řídit velký podnik. Dnešní doba korporativní specializace podobným osobnostem nepřeje. Edison nebo Ford by dnes asi těžko začínali,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušan Neumann.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Steva Jobse mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušan Neumann

„Steve Jobs to také neměl jednoduché, po roztržce se Stevem Wozniakem založil společnost NeXT, která nebyla úspěšná a málokdo věřil, že se do velkého světa počítačů vrátí. Jobs nebyl jen podnikovým managerem, jak se dnes říká, ale skutečným ředitelem, neboť měl přehled o chodu celého koncernu a osobně zasahoval tam, kam by se dnešní manager ani neodvážil, protože by netušil, o co jde. A jako skutečný otec firmy si i vychoval své nástupce,“ dodává Neumann.

„Jobs změnil několik oblastí našeho života. Všechny se samozřejmě týkaly elektroniky a informačních technologií. Byl to způsob, jakým používáme počítač, jakým posloucháme hudbu a iPhone změnil svět mobilních telefonů,“ uvádí Filip Kužel ze serveru Mobilmania.cz.

Neobyčejná firma

„Už jen to, že byl úspěšným podnikatelem, stačí samo o sobě. Změnil výrazným způsobem počítačový svět a nejen počítačový, ale i tabletů a mobilních telefonů a musím se přiznat, že ranní informace o tom, že Steve Jobs už není, mi vyhnala slzy do očí,“ říká internetový odborník Daniel Dočekal.

Pro některé lidi je Apple evidentně víc, než jen dodavatel počítačů a elektronických hraček. U obchodů firmy lidé nyní pořádají pietní shromáždění. Do obchodu v San Francisku dnes například mnozí přišli s Jobsovou fotografií na svých iPadech a napsali na výlohu vzkazy jako ‚Děkuji, Steve‘ nebo ‚Nenávidím rakovinu‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fenoménu Jobs a Apple mluvil na Rádiu Česko americký publicista Erik Best

„Apple vždycky myslel na zákazníka. Steve Jobs o tom říkal, že zákazníkovi je třeba ukázat, co vlastně chce a dokázal to plně využít. Byl to geniální přístup, který se Applu vyplatil. Není divu, že spousta lidí má nějaký osobní vztah k takzvanému železu, které si od té firmy kupuje. A já si myslím, že je to dobře. Protože pokud máte k nějaké technologii a jejímu využívání pozitivní vztah, tak ji dokážete daleko lépe využívat pro život,“ vysvětluje Dočekal.

Podle něj se nedá odhadnout, jak se bude firma po smrti Jobse vyvíjet: „Jeden ze scénářů hovoří o tom, že firma bude dále prosperovat a poskytovat zákazníkům skvělé výrobky. Druhou alternativou je, že se Jobsovi nepodařilo předat část svého charisma a myšlení jeho pokračovatelům. Ale v tuto chvíli nelze říci, která z těchto alternativ nastane.“

Americký publicista Erik Best souvislost reakcí s tím, že firma Apple je důkaz toho, že Spojené státy jsou stále ještě v něčem číslo jedna.

Firma z garáže

Steve Jobs založil firmu Apple s Wozniakem v roce 1976 v jedné garáži v kalifornském Silicon Valley. Krátce na to vytvořili první osobní počítač s uživatelským rozhraním.

Už v roce 1977 se na trh dostal Apple II, který odstartoval úspěch společnosti. Ruce si mnuli i zaměstnanci, z kterých se díky zaměstnaneckým akciím stali milionáři. Další investice do firmy z ní udělaly společnost se stamilionovými obraty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru Steva Jobse připomněl na Radiožurnálu Nikola Bojčev

Steve Jobs měl ale trochu jinou filosofii. Razil pokrok a inovaci, a proto založil divizi Macintosh. Tu prosadil Jef Raskin, který jí také dal název podle své oblíbené odrůdy jablek McIntosh.V roce 1984 představil stejnojmenný počítač, nad kterým odborníci kroutili nevěřícně hlavou. Namísto složitého ovládaní totiž našli myš a grafické uživatelské rozhraní, nebo chcete-li menu. Právě jednoduchost ovládání byla Jobsovou velkou prioritou, spolu s moderním designem. V případě Macintoshe se ale ještě úspěch nedostavil.

V roce 1985 ho po sporech o neúspěšný Macintosh z firmy vyhodili. Apple ztratil svého vizionáře, bez kterého nebyl schopný udržet krok s konkurencí. Jobs mezitím zkoušel štěstí ve své firmě NeXT, a ne moc úspěšně. Zkusil i jiný byznys. Za deset milionů dolarů koupil filmové studio Pixar od jiného vizionáře George Lucase. To se ukázalo jako velmi dobrá investice, když studio později prodával Disneymu za skoro 7,5 miliardy dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přínosu Steva Jobse mluvil na Rádiu Česko Filip Kužel ze serveru Mobilmania.cz

Mezitím si ale Apple uvědomil, že bez Jobse se neobejde. Skomírající počítačová firma Apple povolala Jobse v roce 1997, a to za symbolický plat dolar za rok. Vyplatilo se - mobilní telefony iPhone nebo tablety iPad převálcovaly konkurenci. Dnes je Apple se známým vykousnutým jablkem ve znaku třetí nejdražší značkou na světě. Cena akcií vzrostla od vstupu na burzu o 8000 procent.

Jobs byl kromě svého typického roláku známý svým budhistickým vyznáním a přísným vegetariánstvím. V mládí hodně experimentoval s drogami, hlavně s LSD a vždy to považoval za skvělou zkušenost.

Jobs bojoval se vzácnou formu rakoviny slinivky už v roce 2004, vyléčil se, ale zřejmě ne úplně. Předloni podstoupil transplantaci jater. Na začátku letošního roku Jobs předal pravomoci svému zástupci a 24. srpna se vedení podniku vzdal. Na jeho místo nastoupil Tim Cook.

Alžběta Havlová, Martina Mašková, Dana Votýpková, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme