Zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez, podlehl rakovině

Ve věku 58 let zemřel v Caracasu venezuelský prezident Hugo Chávez. Trpěl rakovinou a v únoru se vrátil do Venezuely po léčení na Kubě. Zprávu o jeho smrti oznámil viceprezident Nicolas Maduro. Vláda nechala v ulicích venezuelských měst rozmístit policii i vojáky, aby udržela pořádek. Vůdce opozice vyzval národ k jednotě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelané truchlí po smrti Huga Cháveze | Zdroj: Reuters

V 16 hodin a 25 minut, 5. března prezident Hugo Chavez zemřel, oznámil Venezuelanům viceprezident Nicolas Maduro.

Reakce na smrt venezuelského prezidenta Huga Chaveze přicházejí z celého světa. Upřímnou soustrast už vyjádřil například generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Prezidentky Brazílie a Argentiny mění svůj program.

Na zprávu o smrti venezuelského prezidenta Huga Cháveze reagoval šéf Bílého domu Barack Obama prohlášením, že Venezuela otevírá novou kapitolu svých dějin. Americký prezident vyjádřil Venezuelanům podporu. Ve vztazích s latinskoamerickou zemí prý bude dál prosazovat demokratickou politiku, lidská práva a právní stát.

Venezuela pohřbí zesnulého prezidenta Huga Chaveze v pátek. Tamní vláda vyhlásila týdenní státní smutek.

Boj s rakovinou trval několik let

Venezuelský prezident byl v poslední době v péči lékařů víckrát, mimo jiné kvůli rakovině. Koncem roku se však poprvé zmínil o svém možném nástupci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život venezuelského prezidenta Huga Cháveze shrnul Martin Ježek

Má jím být bývalý řidič autobusu, později ministr zahraničí a tajemník Nicolas Maduro. Kdyby se Chávezovi cokoli stalo, má právě on dokončit mandát a pokud možno být zvolen dalším prezidentem.

Ne vždy však bral Chávez věci tak vážně. Na konec svého projevu v OSN zazpíval. Miloval ale i předvádění se před davy. Například pózoval jako rocker.

Z loňské kampaně ale existuje mnohem víc příkladů, jak se jako prezidentský kandidát snažil pobavit lidi. Oblíbený trik? Pozvat si na pódium malého chlapce, posadit ho rovnou na řečnický pult a udělat s ním rozhovor, nebo si s ním spíš zazpívat.

Ve skutečnosti však Venezuelu spravoval jako svou vlastní haciendu. Alespoň tak to o něm napsal týdeník Der Spiegel. Hned po zvolení v roce 1999 vyhlásil výjimečný stav, za další tři roky se mu podařilo ustát pokus o puč a v roce 2005 vyhlásil svou politiku socialismu 21. století.

V roce 2009 si zajistil referendem neomezený počet mandátů a minulý rok triumfoval ve volbách. Nadšeně se hlásil ke kubánskému režimu a bratrům Castrovým. V Havaně se i nechal operovat. Teď už záleží jenom na tom, kdo přijde po něm.

Hugo Chávez | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme