Zemřela bývalá první dáma Francie Danielle Mitterrandová

V Paříži zemřela ve věku 87 let manželka bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitterranda Daniele. V posledních týdnech trpěla respiračními problémy, během víkendu ji lékaři uvedli do umělého spánku. Danielle Mitterrandová byla celý život aktivní zejména v kulturní a humanitární oblasti a měla blízko i k české zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta

Paříž - Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta | Foto: Paris Tourist Office, Claire Pignol

Danielle Mitterrandová byla příkladem první dámy, která aktivně zasahovala do politiky a občas působila potíže i svému muži, když se ve svých vystoupeních vyjadřovala naprosto otevřeně.

Ve svých 17 letech se zapojila do protiněmeckého odboje a svého muže si vzala těsně před skončením války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za Danielle Mitterrandovou se ve Stalo se dnes ohlížel spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

V době, kdy byl Mitterrand prezidentem, založila humanitární organizaci France-Libertés a angažovala se výrazně i v oblasti lidských práv. Se svým manželem se na jeho pohřbu loučila po boku jeho nemanželské dcery Mazarine.

Danielle Mitterrandová pokračovala v aktivním životě až do posledních dní. Velký zájem také vyvolal její životopis, který vyšel před čtyřmi lety.

Danielle Mitterrandová na archivním snímu z roku 2001 | Foto: ČTK/AP

Nezůstávala v pozadí

Ve Stalo se dnes připomněl spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd, že Daniele Mitterrandová byla mimořádně populární. „Byla to velmi silná osobnost, nezůstávala v pozadí. Byla někým, koho jste mohli běžně potkávat na ulici."

"A udělala hodně práce v oblasti lidských práv, humanitárních organizací a v boji proti chudobě.“

„Proslula také tím, že mluvila prezidentu Mitterrandovi do jeho práce. Občas zastával i protichůdná stanoviska. Nežila jako první dáma v ústraní, ale aktivně se vyjadřovala k různým otázkám veřejného života,“ poznamenal Jan Šmíd ve Stalo se dnes.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme