Zemřela herečka Lída Baarová

Ve věku 86 let zemřela v Salcburku herečka Lída Baarová. Oznámil to filmový režisér Otakar Vávra. Hvězda stříbrného plátna třicátých a čtyřicátých let Lída Baarová se proslavila i v jeho snímcích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baarovou našla v jejím bytě mrtvou pečovatelská služba. Podle policie jde o přirozenou smrt, ale přesné příčiny zatím známy nejsou. Lída Baarová, vlastním jménem Ludmila Babková, se narodila 7. září 1914 v Praze. Studovala konzervatoř, po úspěchu svého prvního filmu však ze školy odešla a od roku 1931 se věnovala filmu. Během krátké doby se stala jednou z nejvíce obsazovaných hereček. Dodnes jsou známé mnohé z jejích filmů, například Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Vávrův přepis románu Marie Majerové Panenství či komedie Dívka v modrém, kde si zahrála po boku Oldřich Nového.

Její život i kariéru poznamenal vztah s Josefem Goebbelsem, ministrem propagandy nacistického Německa. Ačkoli proti jejich vztahu zasáhl Hitler a Baarová se stala po roce 1941 zakázanou herečkou, byla po válce uvězněna a obviněna z kolaborace. Obvinění se neprokázala a Baarová v prosinci 1946 vězení opustila. Mezitím však spáchala sebevraždu její sestra, začínající herečka Zorka Janů, a po jednom z výslechů Baarové zemřela i její matka.

O dva roky později emigrovala Baarová přes Rakousko do Argentiny, nakonec ale zůstala v Rakousku. Po válce se jí dostalo ještě několika hereckých příležitostí, mimo jiné ve filmu Federika Felliniho Darmošlapové. S filmem skončila v roce 1956 a nadále se věnovala jen divadlu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme