Zemřela pákistánská Matka Tereza. Němka zemi pomohla porazit malomocenství

Ve věku 87 let skonala v Pákistánu řádová sestra Ruth Pfauová, informovala agentura Reuters. Rozená Němka zasvětila svůj život snaze vymýtit ze země malomocenství. Její práci ocenil pákistánský premiér i německý konzulát.

Karáčí / Pákistán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruth Pfauová

Ruth Pfauová | Foto: Akhtar Soomro | Zdroj: Reuters

„Mohla se narodit v Německu, ale její srdce bylo vždy v Pákistánu,“ prohlásil o Pfauové nový pákistánský premiér Šahíd Chakan Abbásí. Její práci ocenil i tamní velitel armády.

Ruth Katharina Martha Pfauová se narodila v roce 1929 v německém Lipsku. Vystudovala medicínu a v roce 1960 ji poslali do Indie. Kvůli problém s vízy ale zůstala „zaseknutá“ v Karáčí, kde se poprvé setkala s malomocenstvím.

„První pacient, kvůli kterému jsem se opravdu rozhodla, byl mladý Pathan. Doplazil se na svých rukou a nohou do ošetřovny, jako by to bylo normální, že tam někdo musí dojít přes všechen ten sliz a špínu na rukou a nohou jako pes,“ řekla v rozhovoru pro BBC.

V Karáčí poté založila první nemocnici pro léčbu malomocenství a další jej pobočky po celé zemí. Její práce jí vysloužila přezdívku Matka Tereza Pákistánu a dočká se za ní i státního pohřbu. 

Ještě v 80. letech trpělo v zemi malomocenstvím téměř 20 tisíc lidí. Loni to už podle Reuters bylo jen 531 pacientů. „Díky její nekončícímu zápasu Pákistán porazil malomocenství,“ uvedl německý konzulát v Karáčí. 

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme