Zemřela starší sestra Martina Luthera Kinga. Pomáhala zachovat a budovat odkaz svého bratra

Ve věku 95 let zemřela Christine Kingová Farrisová, starší a zároveň jediná sestra amerického kazatele a známého bojovníka za lidská práva a rasovou rovnoprávnost Martina Luthera Kinga, který zahynul v dubnu 1968 na následky atentátu. O smrti své „milované tety“ informovala její neteř Bernice Kingová.

Atlanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farrisová přežila mnoho svých blízkých, včetně rodičů, dvou bratrů, švagrové a neteře

Farrisová přežila mnoho svých blízkých, včetně rodičů, dvou bratrů, švagrové a neteře | Foto: Tami Chappell | Zdroj: Reuters

„Možná nebyla vždy mezi prvními v pochodu, ale to platilo o mnoha hrdinech hnutí za občanská práva,“ řekl historik Marcellus Barksdale o Farrisové v rozhovoru s agenturou AP v roce 2009. Farrisová desítky let po násilné smrti svého bratra pomáhala jeho vdově Correttě Scottové Kingové zachovat a propagovat bratrův odkaz, zejména jeho filosofii nenásilného odporu.

Osm žen žalovalo Polsko kvůli protipotratovým zákonům. Evropský soud požadavek zamítl

Číst článek

Farrisová přežila mnoho svých blízkých, včetně rodičů, dvou bratrů, švagrové a neteře Yolandy. V roce 1948 absolvovala studium ekonomie na Spelman College, ve stejný den, kdy Martin Luther King získal titul ze sociologie.

Na univerzitě poté působila přes padesát let. V roce 1960 se provdala za Isaaca Newtona Farrise a měli spolu dvě děti. Byla autorkou dvou knih pro děti, které se věnovaly poselství jejího bratra, a rovněž napsala paměti.

Kazatel Martin Luther King je považován za nejvýznamnějšího bojovníka za lidská práva a rasovou rovnoprávnost v USA. Patřil mezi charismatické řečníky a do historie se zapsal svým projevem s opakujícími se slovy: „I have a dream ...“, který byl v roce 1963 vyvrcholením pochodu za práci a svobodu.

Život devětatřicetiletého Kinga ukončil výstřel, když stál na balkóně hotelového pokoje v Memphisu, kde podporoval stávku dělníků. Údajný vrah, kriminálník James Earl Ray, který byl odsouzen na 99 let vězení, se původně ke zločinu přiznal, později ale vinu odmítl.

Kingův druhý sourozenec, mladší bratr Alfred Daniel Williams King zemřel v roce 1969, krátce před svými 39. narozeninami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme